Yükleniyor...

Son Dakika! Merkez Bankası’ndan Flaş Faiz Kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,25 oranında yüzde 10,25 oranına yükseltti.

merkez bankasi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,25 oranında yüzde 10,25 oranına yükseltti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bugün piyasaların ve yatırımcıların gözü TCMB’nin Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak karardaydı. Toplantının ardından yapılan açıklamada repo ihale faiz oranının yüzde 10,25 oranına yükseltildiği duyuruldu.

TCMB Para Politikası Kurulundan yapılan açıklamada fiyat istikrarının desteklenmesi adına politika faizinin yükseltildiği ifade edildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Dezenflasyon sürecinin yeniden tesisi ve fiyat istikrarının desteklenmesi için politika faizi 200 baz puan yükseltildi. Enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığı değerlendirilmektedir.”

Salgına bağlı olarak enflasyon üzerinde etkili olan unsurların kademeli olarak ortadan kalkacağının öngörüldüğü ancak öngörülenden daha yüksek bir seyir izlendiği dile getirildi. Açıklamada son olarak şu ifadeler kullanıldı:

“Enflasyon üzerinde etkili olan salgına bağlı arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinde kademeli olarak ortadan kalkacağı ve talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği öngörülmüştü. Ancak, güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyon öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir.”

Selcoin’den Faiz Yorumu

Yerli kripto para analisti Selcoin de TCMB’nin bu kararı hakkında açıklamalarda bulundu. Selcoin, kararın beklediğinden erken geldiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Yeterli değil elbette. İki silkeler yola devam. Faiz artışları da devam edecektir. Faizler birkaç sonra %15’i geçer diye düşünüyorum hatta.”

Dolar Düşüş Yaşadı

TCMB’nin bu kararı sonrasında 7.70 seviyelerinde bulunan dolar 7.60 seviyesine geriledi. Bununla beraber gram altında da hali hazırda yaşanan düşüş devam etti. Bazı analistler bu düşüşlerin geçici olduğunu ifade ediyor.  


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x