Son Dakika! TÜİK Haziran 2023 Enflasyon Oranlarını Açıkladı!
Yükleniyor...

Son Dakika! TÜİK Haziran 2023 Enflasyon Oranlarını Açıkladı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 Haziran ayı yıllık enflasyon oranını yüzde 38,21 olarak açıkladı.

TUIK haziran enflasyon 2023

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 Haziran ayı yıllık enflasyon oranını yüzde 38,21 olarak açıkladı.

TÜİK, son yedi aydır enflasyon verilerini düşüş yönlü açıklıyordu. Ancak Haziran için beklentiler, önceki ayın enflasyon oranına oldukça yakın seviyede oldu. Mayıs ayında yıllık enflasyon yüzde 39,59 seviyesindeydi. Haziran ayının enflasyon beklentisine bakıldığında, tahmini oranın yıllık yüzde 39,47 olduğu görülüyor. Asgari ücretteki artış ve parasal sıkılaşmaya geçiş, enflasyon beklentisinin önceki ay ile aynı olmasında önemli rol oynuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

TÜİK tarafından açıklanan son enflasyon verilerine göre, Haziran 2023 enflasyon oranlarıyıllık yüzde 38,21 ve aylık yüzde 3,92 oldu.

TÜİK, 2023 Haziran Enflasyon Verisini Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 Haziran ayı yıllık enflasyon oranını yüzde 38,21 aylık enflasyon oranını ise yüzde 3,92 olarak açıkladı.

TUIK enflasyon

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz ay politika faizinde artışa gitti. Politika faizini yüzde 15 seviyesine çıkaran TCMB, parasal sıkılaşmaya ve güçlü bir para politikası izlemeye yöneleceklerini aktardı. Sıkılaşma politikasının da etkisiyle enflasyon tarafındaki yansımalar merak ediliyor.

Açıklanan enflasyon oranlarına bakıldığında, beklentilerin altında bir enflasyon verisi gelmiş oldu. Ancak mayıs ayında, aylık enflasyon yüzde 0,04 olurken, haziran ayının aylık enflasyonu yüzde 3,92 oldu.

TÜİK tarafından yapılan açıklamada ise şu detaylar yer alıyor;

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 14,76 ile konut oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 67,22 ile lokanta ve oteller oldu.

TÜİK enflasyon

Grafikten de görüleceği gibi en az değişim gösteren sektörler; konut, ulaştırma, giyim ve ayakkabı ile haberleşme oldu. Ayrıca TÜİK, ana harcama gruplarında en az artış gösteren alanın yüzde 1,21 ile sağlık sektörü olduğunu belirtti. Diğer taraftan bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 11 ile alkol alanında geldi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x