Yükleniyor...

Sony Şirketi Blok Zinciri Anlaşmalarını Arttırıyor

Uluslararası bir Japon teknoloji devi olan Sony, blok zinciri teknolojisi ile ilgili planını açıkladı.

sony blok zinciri anlasmasini genisletiyor

Uluslararası bir Japon teknoloji devi olan Sony, blok zinciri teknolojisi ile ilgili planını açıkladı. Dijital hakların yönetimi ile ilgili bir proje başlatan şirket, bu projede teknoloji olarak blok zincirini kullanacağını açıkladı. Proje hem Sony Music Entertainment hemde Sony Global Education şirketlerinin imzasını taşıyor.

Projeye henüz isim koyulmasa da yazılı eserlerin hakları ile ilgili bir proje olacağı gelen bilgiler arasında. Şirket ile IBM zaten öncesinde ortak bir proje başlatmıştı. Projenin ise bu ortaklığın devamı olacağı düşünülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Basın açıklamasına göre yeni sistem verilerinin kimlik doğrulaması, paylaşımı ve hakların yönetimini de kapsıyor. Firma şu açıklamayı yaptı: “Dijital içerik oluşturmada teknolojik ilerlemelerin kullanılması çok önemli. Ancak bu noktada hakların yönetimi ve yazılı eserlere ilişkin telif hakları konusunda eser sahiplerinin bilgilendirilmesi gerekiyor. Bu sebeple bizde blok zinciri teknolojisini kullanmayı uygun gördük.”

Müzik şirketi telif haklarının korunması noktasında çok dikkatli davranıyor. Daha önce hakkında bir kaç dava açılan şirket, telif haklarının önüne geçmek için bu projeyi başlattı. Bu projenin başarılı olması durumunda ise firma kendi verilerini işlemek ve aktarmak için ayrıca bir proje daha başlatacağını duyurdu.

Ağustos ayında ise ABD Patent ve Ticari Markalar Ofisi (USPTO), ekosistemleri desteklemek için blok zincirine dayalı iki Sony patentini onaylamıştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x