Yükleniyor...

Söylentiler Yine Ayyuka Çıktı: Çin Kripto Para Madenciliğini Mi Yasaklıyor?

Çin bir zamanlar Bitcoin inovasyonu ve yatırımı denince akla gelen ilk yerdi, ancak ülke son birkaç yıldır vites değiştirdi.

China Crypto ban 1280x717

Çin bir zamanlar Bitcoin inovasyonu ve yatırımı denince akla gelen ilk yerdi, ancak ülke son birkaç yıldır vites değiştirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Hal böyle olunca, Cuma günü ülkenin kripto madenciliğini yasakladığı yönünde söylentiler yayılmaya başladı ve kimisi de bu söylentilere inandı.

Bu söylenti son 1 yıl içinde, Çin’de iki veya üç kere daha tekrarlandı.

Hayır, Çin Bitcoin Madenciliğini Yasaklamıyor

Cuma sabahı, Çin hükümetinin bir duyurusunun altında görülen ekran görüntüsü internette yayılmaya başladı. Asya merkezli blockchain ve fintech haber merkezi PANews, görüntü ile ilgili olarak şunları yazdı:

“Bitcoin ve kripto para madencilik işletmelerine, bu faaliyetlerini düzenli bir şekilde bitirmelerini bildiren bir uyarı gönderiliyor.”

Bazıları bunu Çin’in yerel kripto madenciliği endüstrisinde yaşadığı sistematik bir bozulmanın başlangıcı olarak kabul etti. Yine de gelen bilgilere göre bu korkuların abartılı olduğu söyleniyor.

Bitcoin Magazine’in Çin ofisi eski pazarlama müdürlerinden olan Molly, takipçilerine “çıldırmamalarını” söyledi, zira “Çin Hükümeti çelişkili mesajlar göndermez” diye ekledi.

Blok zinciri yatırımlarıyla ilgilenen Çin merkezli bir fon olan Sino Global Capital’in genel müdürü Matthew Graham de benzerini söyledi:

“Çin kripto para madenciliğini yasaklamıyor, her zamanki gibi mesajlar özellikle yerel veya bölgesel düzeyde sık sık çatışıyor. Esasında ‘yasadışı yollardan para toplamak için madenciliği kullanmayın’ demek isteniyor.”

Kripto Madenciliği Çin Merkezli Bir Sanayi 

Bunun sadece kitleleri korkutmak için ortaya atıldığı fikri daha da güçlenirken, Bitcoin madenciliği Çin’de merkezileştirildi.

Çinli kripto madencileri, ağın hash oranının üçte ikisini kontrol etmektedir. CoinShares tarafından yapılan bu istatistiği destekleyen araştırmaya göre, Çin’in donanım üreticilerine yakınlığı ve düşük elektrik maliyeti nedeniyle kripto madenciliğinde böyle bir güç gördüğünü belirtildi.

Yine de Bitcoin’in Çin merkezli madencilere güvenmesi iyi bir şey olarak görülmemektedir.

Geçen yıl kripto para yorumcusu Eric Savics, “Bitcoin madenciliğini Çin’den çıkarmalıyız” diyerek bir dizi tweet paylaştı.

https://twitter.com/ericsavics1/status/1185654415455182848?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1185654415455182848%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.newsbtc.com%2F2020%2F05%2F22%2Fno-china-not-banning-bitcoin-mining%2F

Hükümetin Çin’in kripto altyapısından ve makro ekonomik avantajlarından yararlanabileceğini ima ederek “Çin Komünist Partisi’nin Bitcoin’i görmezden geldiğine inanıyorsanız sadece naifsiniz” diye belirtti.