Yükleniyor...

T.C. Merkez Bankası’ndan Dijital Lira Açıklaması

Dünya çapında kripto paralar benimsenmeye başladığından beri dijital paralar hükümetlerin ilgi odağında oldu.

Türkiye Merkez Bankası Dijital Para

Dünya çapında kripto paralar benimsenmeye başladığından beri dijital paralar hükümetlerin ilgi odağında oldu.

Blockchain tabanlı Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) kripto dünyası popülerleşmeye başladığından beri hükümetlerin gündeminde. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından dijital lira açıklamaları geldi.

TCMEB’den Dijital Lira Açıklamaları Geldi

Kripto para sektöründe hükümetlerin en çok ilgilendiği konulardan biri olan Merkez Bankası Dijital Parası hükümetlerin odağında. Birçok ülke yerel dijital paraları denemeye başladı ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

urdun cbdc

Kavcıoğlu açıklamalarında şunları dedi:

“Bu çerçevede, ödemeler altyapımızı yenilikçi iş yapma modelleriyle destekledik. 2021 yılında uygulamaya koyduğumuz Fonların Anlık ve Sürekli Transferi Uygulamamız FAST’in güvenliğini artırmak amacıyla önemli bir katman servis olan SİPER servisini geliştirerek hizmete sunduk. Ödemeler alanında bir diğer önemli uygulama olan TR karekod kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla düzenleme, altyapı ve tanıtım çalışmalarımıza devam ettik. FAST sisteminin alışverişlerde alternatif bir ödeme yöntemi olarak kullanılabilmesi için sürdürülen FAST TR karekod çalışmalarını başarılı bir şekilde tamamladık. Ayrıca, açık bankacılık hizmetlerini kullanıma açarak, bankalarımızın GEÇİT altyapısı üzerinden hizmet vermelerine olanak tanıdık. Sonuç olarak, ödeme ve para transferi işlemlerinin sorunsuz, hızlı ve güvenilir bir ortamda her an, her yerde gerçekleşebilmesine katkı sağlayan yenilikçi uygulamalarımızla Liralaşma Stratejimize teknolojik açıdan destek sağladık.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x