Yükleniyor...

Teke Tek Programında Kripto Paralar Konuşuldu: %90’ı Batacak!

Fatih Altaylı'nın Teke Tek programında, kripto paralar ve blockchain teknolojisi konuşuldu.

kripto

Fatih Altaylı’nın Teke Tek programında, kripto paralar ve blockchain teknolojisi konuşuldu. Programa Prof. Dr. Haluk Zülfikar, Doç. Dr. Murat Volkan Dülger, Erkin Şahinöz, Dr. Erdem Erkul ve Prof. Dr. Özgür Demirtaş katılım sağladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto para topluluğunda hem çok sevilen hem de tepki toplayan bir isim olarak öne çıkan Özgür Demirtaş, programda önemli açıklamalarda bulundu. Demirtaş oldukça iddialı bir şekilde altcoin’lerin %90’ının batacağını dile getirdi. Demirtaş, ayrıca Nesnelerin İnterneti alanında faaliyet gösteren bir altcoin projesinden de bahsetti. Demirtaş şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda dünya üzerinde 9000’den fazla token var. Bu bir devrim. Bakın internet nasıl bir devrimse bu da onun gibi bir devrim. Ancak bu token’lar içerisinde %90’ı da batacaktır. Şimdi bunların batacak olmasının nedenleri başka, geri kalanların gelecek vaat ediyor olmasının nedenleri başka, komple bunların devrim olmasının nedenleri başka.”

Demirtaş, programda ayrıca merkeziyetsiz finans (DeFi) ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Demirtaş, DeFi’yı şu şekilde anlattı:

“Herhangi bir şeyi alıp sattıktan sonra blockchain sisteminde her şey anlık olarak gerçekleşiyor. Bitcoin’i almak ve satmak isteyen kişi arasında direkt alışveriş oluyor. Bir merkezi kurum olmadan. Ama bir borsadan alsaydım, bu merkezi bir otoriteye gidecekti. Merkeziyetsiz borsalar var. Bu borsalar nasıl çalışıyor? Piyasa yapıcı olmadığını düşünün. Bir leğen var havuz. Biri leğene 5 milyon dolar ve 5 milyon dolarlık Apple hissesi koymuş. Fatih Bey leğene gidiyor. Leğenin içine Apple’ı atıyor o kadarlık dolar çekiyor. Başka birisi de Apple hissesi almak istiyor, leğene Apple hissesini atıyor, doları çekiyor. Peki anladık da bu leğeni oraya kim koydu? Biz bunlara likidite sağlayıcıları diyoruz. Bunlar da tıpkı borsalar nasıl ücret alıyorlar, leğeni sağlayanlar da ücret alıyor. Böylece banka sizsiniz, borsa sizsiniz, sigorta şirketi sizsiniz, fon şirketi sizsiniz.”

2020’de Kurumlar Devreye Girdi

Programda konuşan Erkin Şahinöz ise, “2017’de kripto paraların yükselişinin ardında bireyler vardı, 2020’de kurumlar devreye girdi. Öngörüme göre 2022’de bazı merkez bankaları tasarruflarının bir kısmını kripto paraya yatıracak” ifadelerini kullandı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x