Yükleniyor...

Teknik Göstergeler Uzun Vadede Bitcoin için Ne Öngörüyor?

Dün akşam saatlerinde yükselişe geçen ve 9.

Teknik Göstergeler Uzun Vadede Bitcoin için Ne Öngörüyor

Dün akşam saatlerinde yükselişe geçen ve 9.000 dolar direncini kırmayı başaran Bitcoin, bugün sabah saatlerinde yeniden düşüşe geçti. İki hafta önce Çin’den gelen olumlu haber üzerine yüzde 42 gibi devasa bir yükseliş kaydeden Bitcoin, 7.300 dolardan 10.500 dolara çıkmıştı. Kimi analiste göre uzun vadede Bitcoin bu sıçramadan daha büyük bir sıçrama yapabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Twitter’daki ünlü kripto para analistleri arasında yer alan Mr. Anderson, yayınladığı haftalık Bollinger Bantları göstergesinde volatilitenin aşırı derece sıkıştığını ortaya koyuyor.

Bu göstergede ilgili metanın belli bir zaman diliminde yaptığı en yüksek ve en düşük seviyeler gösterilir ve bu iki seviye arasındaki fiyat hareketlerinin genişliği irdelenir. Bantlardaki sıkışma volatilitenin aşırı düştüğüne işaret ediyor. Bu sıkışma sonrasında büyük bir kırılmaya neden olabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta kırılmanın aşağı yönlü veya yukarı yönlü olabileceği. Mevcut durumda Bitcoin’in volatilite oranı 0,42’ye ulaşmış durumda. Benzer tabloyu geçtiğimiz Mart ayında görmüştük ve bu dönemde yaşanan boğa hareket ile Bitcoin 13.000 doların üzerine gitmişti.

Hareket Ne Yönde Olacak?

Daha da geçmişe giderek 2017’nin Ekim ayına bir göz atacak olursak, Bitcoin’in tarihinin en yüksek seviyesine ulaştıran boğa koşusunun başlamasından 2 hafta önce Bitcoin volatilite oranı 0,40’ın altında seyrediyordu. 2013’te Bitcoin fiyatını 100 doların üzerine çıkaran güçlü boğa koşusu öncesinde de Bollinger bantları şimdiki duruma benzerdi. Ancak, geçen yıl aynı tarihlerde yaşanan ve Bitcoin’in 3.000 dolara sürükleyen ayı sezonu öncesinde de aynı volatilite düşüklüğü söz konusuydu.

Mevcut durumu ele alan analistlerin ortak öngörüsü sıkışma sonrasında yaşanacak bir kırılma ile boğa sezonunun başlayacağı yönünde. Ünlü kripto para analisti HornHairs attığı bir tweet’inde Bitcoin’in 7.000 dolara düşmeye değil, 14.000 dolar çıkmaya daha yakın olduğu iddiasında bulundu.

Bir başka ünlü kripto para analisti FilbFilb de Bitcoin için uzun vadede yükseliş yaşanacağı görüşünde. FilbFilb’e göre, Kasım sonunda veya Aralık başındaki 50 ve 100 haftalık hareketli ortalamalar Bitcoin için büyük önem arz ediyor. Bu grafikler trendin ne yönde olacağını bize göstereceği için büyük resmi daha rahat görebileceğiz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x