Yükleniyor...

TÜFE Sürprizi: Şimdi Sırada Ne Var?

Dün piyasaların tam da en ihtiyaç duyduğu anda gelen güzel haberlerden birisine şahit olduk.

2

Dün piyasaların tam da en ihtiyaç duyduğu anda gelen güzel haberlerden birisine şahit olduk. Sabah saatlerinde Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’ın Bahamalar’da yakalanmış olması ve ardından gelen Binance borsasının vadeli kısmında yaşanan sorunlara ilişkin haberle olumlu bakış açımızı kaybettiğimiz bir güne uyanmışken TSİ 16.30’da açıklanan Amerika Tüketici Fiyat Endeksi verileri sonrası içimize biraz da olsa su serpildi. 

Resim1 2

Geçtiğimiz hafta Fed’in de yakından takip ettiği enflasyonun öncü verilenden birisi olan Üretici Fiyat Endeksi gıda ve hizmet sektöründeki artan maliyetlerden ötürü aylık %0,3 ve yıllık %7,4 ile beklentinin üzerinde bir artış gerçekleştirmişti. Peki dün neden TÜFE verileri beklentinin altında açıklandı? Bu sorunun cevabı için ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu sitesinden aldığım aşağıdaki tabloyu inceleyebiliriz. 

Kullanılmış arabalar, enerji ve tıbbi bakım hizmet kalemlerinde yaşanan düşüş TÜFE’nin beklenti altında kalmasındaki etken olarak görülebilir. 

Resim2

Piyasaların oldukça olumlu karşıladığı bu gelişme sonra ABD borsaları S&P 500: +2,78% Nasdaq: +3,62% Dow Jones: +1,93% ile açılırken Bitcoin (BTC) 18.100 USD  ve Ethereum (ETH) 1.340 USD seviyelerini gördü. 

Kripto paralar habere anında tepki verdiği için böyle zamanlarda temkinli olmayı her zaman daha doğru buluyorum. Unutmamak gerekir ki bu hafta henüz bitmedi. Bugünkü Fed’in faiz kararı, önümüzdeki döneme dair projeksiyonları ve faiz artırımlarına ilişkin tahminleri göreceğiz. Powell her toplantıda Enflasyonu %2 hedefine geri getirmeye büyük önem verdiklerini vurguluyor ancak faiz artışının yoğun yaşandığı bir ülkede ekonomi soğumaya başlar. Sürekli gelen faiz artırımları ise kaçınılmaz bir resesyona sebebiyet verir ve bu yüzden piyasaların da soluk almaya ihtiyacı var. Bugün Powell’ın yapacağı konuşmada 2023 yılında faiz artırım kozunu kullanmaktan kaçınmayacağını ancak faiz artırım hızında yavaşlamaya gidileceğinin sinyallerini verebilir. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x