Yükleniyor...

Tüm İnsanlık İçin Bitcoin (BTC)!

Bitcoin yatırımı (BTC) henüz çok modern

tum insanlik icin bitcoin

Bitcoin yatırımı (BTC) henüz çok modern. Sadece 12 yıl önce ortaya çıkan bir sistem ve birçok yönden sunduğu yenilikler, onu tüm insanlık için daha umut verici bir yatırım haline getiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin yatırımı, birçok yatırımın aksine beyaz üstünlüğüyle bağlantılı değil. Beyaz üstünlüğü, beyaz insanların her yönden daha iyi bir ırk olduğuna dair ırkçı bir yaklaşımın ürünüdür. Maalesef günümüzde de bu yönde düşünen insanların sayısı hiç de az değil. Beyaz üstünlüğü, sömürgecilerin yabancı topraklara girip yaşam tarzlarını yerlilere dayatmaları şeklinde gerçekleşir. Bununla beraber çeşitli alanlarda tekelleşme de bu kapsamda değerlendirilebilmektedir. Beyaz üstünlüğünün şu anki ortaya çıkma şekli ise farklı olan hiçbir şeye izin vermeyen beyaz adamlardan oluşan bir erkekler kulübününün yansımaları.

Proceedings of the National Academy of Science (PNAS) tarafından yapılan araştırma, yönetilen 69,1 trilyon dolarlık küresel finansal varlığı olduğunu belirtiyor. PNAS araştırması, yatırım fonlarını, hedge fonları, gayrimenkulleri ve özel sermayeyi içeriyor. PNAS’a göre, bu yönetim varlıklarına sahip kadın ve farklı ırktan insan (beyaz ırkın dışında) sayısının toplamı üzücü bir biçimde %1,3’ten az.

Bitcoin Herkes İçin!

Dünyadaki geleneksel finans sisteminden farklı olarak Bitcoin‘de biz ya da onlar gibi bir ayrım kesinlikle yok. Çünkü ne kadar parası olursa olsun herkes Bitcoin’e erişme imkanına sahip. Biliyorsunuz 1 Bitcoin şu anda 18.900 civarında. İlk bakışta Bitcoin satın almak zor gibi geliyor çünkü pahalı. Fakat şöyle bir durum var ki, Bitcoin’i istediğiniz kadar alabilirsiniz. Eğer elinizde 10 dolar varsa 10 dolar, 10 euro varsa 10 euro, 10 lira varsa 10 lira değerinde BTC almanız mümkün. Kısacası gücünüzün yettiği kadar BTC alabilirsiniz. 12 yıl önce yayınlanan BTC teknik raporu, sadece ayrıcalıklı bir azınlığın değil, herkesin kolayca erişebileceği bir kılavuzdur.

Son olarak, Bitcoin yatırımında merkezi bir oyuncu yok, bu nedenle yatırım yapıp yapamayacağınız konusunda kimsenin söz hakkı olmadığı için ayrımcılık şansı çok az. BTC kölelik üzerine inşa edilmemişken, Wall Street duvarı tam anlamıyla köleler tarafından inşa edilmiştir.

Coinbase Olayı

Bu yazının ortaya çıkma sebeplerinden birisi de Coinbase’in ırkçılık yaptığına dair ortaya atılan güçlü iddialar. Madem kripto para dünyasında ırkçılık yok, o halde Coinbase olayı ne dediğinizi duyar gibiyiz. Irk, Coinbase aleyhindeki iddialar arasında kripto para endüstrisinin ön saflarına gelen bir konu oldu. New York Times, Coinbase’in çeşitlilik politikaları hakkında bir makale yayınladı. New York Times makalesine göre işe alma ve terfi sürecindeki ırkçı kalıplar gibi çeşitli ayrımcılık olayları yaşanmış. 11 Coinbase çalışanı, karşılaştıkları kötü muameleden şikayetçi olmuştu.

İnsanların bu kadar erişilebilir olan BTC gibi dijital para birimlerini satın almalarına, satmalarına, saklamalarına ve transfer etmelerine yardımcı olduğu bilinen bir şirketin bu kadar kötü bir üne sahip olması şaşırtıcı olsa da aslında “merkeziyetsiz” kavramının dışına çıktığı için aslında beklenen bir şey olarak da yorumlanabilir. Çünkü kripto para birimlerinin temelinde merkeziyetsizlik vardır ve kripto para borsaları bu özellikten uzaktır.

Bitcoin ve diğer kripto paraların erişilebilir olması yeterli değil. Sektör, herkesin kendisini dahil hissettiğinden emin olmak için daha büyük bir çaba göstermelidir.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x