Yükleniyor...

Uluslararası İşletme Profesörü Kripto Paraların Güvenli Liman Olduğu Yönündeki İddialara Karşı Çıktı

Dünya, bu yıl ticaret politikalarındaki belirsizlik, jeopolitik gerilimler ve koronavirüs salgını da dahil olmak üzere piyasaları sarsan birçok olay gördü.

Kripto Paralar Güvenli Liman

Dünya, bu yıl ticaret politikalarındaki belirsizlik, jeopolitik gerilimler ve koronavirüs salgını da dahil olmak üzere piyasaları sarsan birçok olay gördü. Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıların kendilerini potansiyel krizlere karşı güvence altına almak için güvenli liman varlıkları bulmakta zorlanmasıyla birçoğunun Bitcoin (BTC) ve diğer dijital para birimlerine döneceği tahmin ediliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bununla birlikte, bazı endüstri uzmanları dijital para birimlerinin güvenli liman olarak hizmet etmediğini söylüyor. Yakın zaman önce Cointelegraph’a röportaj veren Duke Üniversitesi’nde uluslararası işletme profesörü olan Campbell Harvey, insanların işlem amaçlı ve spekülasyon için kripto paralara değer verdiğini söyleyerek açık bir şekilde güvenli liman oldukları görüşüne katılmadığını söyledi.

“Güvenli liman hakkında konuşmaya başladığınızda, bunların gerçekten güvenli liman varlıkları olduğunu düşünmek zorlaşıyor çünkü sadece belirsizlik var” ifadelerini kullanan Harvey, kripto paralara atfedilen değerin çoğunun aslında spekülatif olduğunu öne sürdü.

Sözlerine açıklık getirmek isteyen Harvey, ardışık günlerde fiyatların yüzde 3 oranında düştüğünde menkul kıymet borsasındaki büyük bir satıştan bahsederek şunları söyledi:

Eğer kripto paralar güvenli liman olsaydı, o zaman değerlerinde bir değişiklik, hatta değerlerinde bir artış olmalıydı. Ama kesinlikle bu olmadı. Kripto paralar hırpalandılar ve yüzde 10’dan fazla değer kaybettiler. İnsanların sistemik bir riskin ortaya çıktığını fark ettikleri büyük bir stres durumunda beklendiği gibi borsalar düşer, insanlar güvenli varlıklara kaçarlar ancak kripto paralara kaçmadılar, ABD’nin 10 yıllık tahvillerine kaçtılar.

“Zaten Resesyon İçindeyiz”

Resesyonlardan önce geldiğini düşündüğü ters verim eğrisi hakkında konuşmaya devam eden Harvey, resesyonun çok şiddetli olacağını ileri sürdü ve insanların koronavirüs tehdidi karşısında bazı kripto para birimlerini tasfiye ederek sadece portföylerini riske attıklarını şu sözlerle ifade etti:

Zaten yavaşlayan bir büyümedeydik ve hafif bir resesyon ya da sadece bir yavaşlama olabilir. Pek çok ülkenin şehirlerinde gördüklerimiz göz önüne alındığında ekonomik faaliyetin temel olarak durduğu birçok yer var. Yani zaten bir resesyon içindeyiz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x