Video Oyunları Kripto Para Kullanımını Öğretiyor • Coinkolik
Yükleniyor...

Video Oyunları Kripto Para Kullanımını Öğretiyor

Günümüzde birçok video oyunda yer alan ticaret sistemi, kripto para ekonomisi hakkında insanlara temel bir bilgi sunabilir.

kripto para oyunları

Günümüzde birçok video oyunda yer alan ticaret sistemi, kripto para ekonomisi hakkında insanlara temel bir bilgi sunabilir. Kripto alanında içerikler üreten YouTuber, Ivan on Tech, “Çocukken çok fazla RuneScape oynadım, ifadelerini kullanarak, oyun ve kripto paralar arasındaki bağı anlattı. RuneScape, oyuncuların diğer canlı oyuncularla etkileşime girdiği, yolculukları tamamladığı, çeşitli araç ve malzemelerin satın alınması, satılması ve ticaretinin yanı sıra savaşların yapıldığı bir ortaçağ dönemi fantezi oyunudur. Ivan, “RuneScape’in önemli bir parçası kendi ekonomisine sahip olması. Aslında çocukken oyun oynamaktan edindiğiniz çok fazla deneyim var. Bu oyunda ilk pazar mekaniğimi öğrendim” diye konuştu.

Kripto Varlıkları Öğretti

RuneScape, Ivan’a kripto varlıklarla ticaret yapmayı öğretti. RuneScape’teki çeşitli dijital öğelerin bir listesini inceleyen Ivan, oyuncuların altın, su, çelik, üzüm ve diğer birçok malzeme gibi binlerce ürünü satabileceğini ve ticaret yapabileceğini gösterdi. Her bir öğeye tıklamak, varlığın oyunda zaman içindeki fiyat yolculuğunu gösteren hisse senedi benzeri bir grafik dahi getiriyor. Bahsedilen bazı maddeler kripto paraları anımsatan volatiliteleri gösteriyor. Ivan, “Meşe kütükleri, Aralık 2019’a kadar boğa piyasasındaydı ve o zamandan beri RuneScape’te bir ayı piyasasına girdiler” dedi.

Pump ve Dump Dinamikleri

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

YouTuber, RuneScape’in ona pumb ve dump dinamiklerini dahi öğrettiğini dile getirdi. Ivan, “İlk deneyimimi RuneScape ile öğrendim” diye konuştu. Bu gibi oyunlar ve bu tip özellikler yatırımcıların potansiyel olarak riskli işlemlerden uzak durmalarına veya bu işlemler sırasında dikkat etmelerine yardımcı oluyor.

RuneScape, gerçek dünya ekonomisine benzer bir çerçeve barındıran tek oyun değil. Örneğin Second Life adlı sanal dünya oyunu Linden Dolar kullanıyor. Bu oyuncuların ABD doları ile satın alabileceği simüle edilmiş bir çevrimiçi para birimi. Daha sonra bu para birimi oyun içi satın alımlarda kullanılıyor.

World of Warcraft da RuneScape’inkine benzer bir iç ekonomiye sahip. Bazı oyuncular gerçek para için ürün satmaya bile çalışmakta. Video oyunlar ve gerçek yaşam ekonomisi arasındaki bağlar zamanla artış gösterdi. Bununla beraber blockchain tabanlı sanal gerçeklik platformları da artıyor ve Ethereum (ETH) gibi kripto varlıkları ile emlak satın alımı bile yapılıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x