Yükleniyor...

Vladimir Putin, dijital ruble yasasını onayladı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede dijital rublenin yürürlüğe girmesi ve kullanımına yönelik yasayı onayladı.

dijitalruble

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede dijital rublenin yürürlüğe girmesi ve kullanımına yönelik yasayı onayladı.

Devlet tarafından yayınlanan resmi bir belgeye göre, Vladimir Putin’in dijital ruble yasa tasarısını 24 Temmuz’da imzaladı. Bu onayla birlikte, dijital ruble yasasının artık resmi olarak 1 Ağustos 2023’ten itibaren yürürlüğe girmesi planlanıyor ve bir maddesi hariç tümü uygulanmaya hazır şekilde.

Rusya’nın CBDC’ler üzerindeki etkisi artıyor!

Yeni mevzuat, Rus merkez bankasına resmi olarak Ağustos ayında gerçek tüketicilerle ilk CBDC pilotunu başlatma yetkisi veriyor. Daha önce hükümetin, Sberbank gibi ağır sikletler de dahil olmak üzere 13 yerel bankayla işbirliği içinde Nisan ayında denemeleri başlatması bekleniyordu.

İmzalanan yasaya göre, Rusya merkez bankası dijital ruble altyapısının ana operatörü olacak ve depolanan tüm varlıkların sorumluluğunu elinde tutacak.  Dijital rublenin, nakit ve nakit olmayan ruble ile birlikte üçüncü para biçimi olarak hareket etmesi bekleniyor. Bank of Russia başkanı Elvira Nabiullina’nın 24 Temmuz’da bildirdiğine göre, Rus vatandaşları CBDC’yi kullanmaya zorlanmayacak ve dijital ruble kullanımının bireylere bırakılan gönüllü bir seçim olacağı bildirildi.Vl


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x