Yükleniyor...

Yeni Bir Teoriye Göre Bu İsim Satoshi Nakamoto Olabilir

Yeni bir teori, kripto uzmanı ve cypherpunk Len Sassaman’ın Bitcoin’in (BTC) anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto olabileceğini öne sürüyor

photo 2021 03 08 11.04.27

Yeni bir teori, kripto uzmanı ve cypherpunk Len Sassaman’ın Bitcoin’in (BTC) anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto olabileceğini öne sürüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bir Medium makalesinde, Leung adlı yazar, Sassaman’ın neden bir numaralı kripto para biriminin arkasındaki adam olabileceğine dair birkaç neden sunuyor.

İlk olarak Leung, Satoshi’nin son iletişimini Sassaman’ın 3 Temmuz 2011’deki ölümünden yalnızca iki ay önce yaptığını belirtiyor. Leung ayrıca, Sassaman’ın Bitcoin’in altında yatan açık anahtarlı kriptografide bir uzman olduğunu ve internetin ve Bitcoin ağının temeli olan TCP/IP protokolünü geliştiren İnternet Mühendisliği Görev Gücü’nde (Internet Engineering Task Force) bulunduğunu belirtti.

Leung’a göre Sassaman, PGP (Pretty Good Privacy) şifrelemesinin geliştirilmesine yardımcı olmak için Network Associates’e katıldığında Hal Finney ile de çalıştı. Finney, Satoshi’den Bitcoin alan ilk kişidir.

Leung, Sassaman’ın gizlilik konusundaki duruşunun Bitcoin ağının yaratılmasına yol açan ideolojilerle de uyumlu olduğunu ekliyor.

“Daha önce teori olarak sürülmüş olan fikirlerin gerçek dünya versiyonunu anonim olarak inşa etmek için ideolojik inanç ve hacker ahlakına ihtiyaçları olacaktı. Len’in hayatını göz önünde bulundurduğumda, bu aynı özelliklerin çoğunu görüyorum ve Len’in Bitcoin’e doğrudan katkıda bulunma ihtimali olduğunu düşünüyorum.”

Ayrıca, Sassaman’ın Bitcoin geliştirilirken Belçika’da yaşadığına ve Satoshi’nin proje üzerinde çalışırken Avrupa’da olduğu bildirildiğine dikkat çekiyor.

“Yeterince garip bir şekilde Len, Amerikalı olmasına rağmen Satoshi ile aynı İngiliz İngilizcesini kullandı.”

Leung, Sassaman’ın, cüzdanında 64 milyar dolarlık BTC bırakan Satoshi Nakamoto için güçlü bir aday olduğuna inanmasına rağmen, Bitcoin blok zincirinin yıllarca süren planlama ve birçok bireyin birleşik çabalarının sonucu ortaya çıktığını belirtiyor.

“Satoshi her kimse, devlerin omuzlarında duruyorlardı. Bitcoin, Cypherpunk topluluğu içinde onlarca yıllık birikmiş araştırma ve söylemin doruk noktasıydı. Bitcoin’in dayandığı sayısız fikri sentezlemek ve uygulamak için, bu kişi veya grup, ortak anahtar altyapısı, akademik kriptografi, P2P ağ tasarımı, pratik güvenlik mimarisi ve gizlilik teknolojisini kapsayan benzersiz bir uzmanlık kombinasyonuna ihtiyaç duyacaktı. Muhtemelen Cypherpunk topluluğuna derinlemesine dalmış olacaklardı ve kripto para birimi üzerinde büyük etkileri olduğunu kanıtlayan figürlerin yanında olacaklardı.”


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x