Yükleniyor...

Yerli Kripto Para Borsalarının En Çok Kazandıran Coinleri Ocak 2023

Yerli kripto para borsaları son 30 günde oldukça hareketli bir seyir izledi.

yerli kripto

Yerli kripto para borsaları son 30 günde oldukça hareketli bir seyir izledi. Bu süreçte Aptos ve Keep Network yüzde 200’ün üzerinde artış kaydetti. Yerli borsaların en çok kazandıran coinleri özellikle Türk kullanıcılar tarafından epey dikkat çekiyor.

Türkiye, kripto para işlemi yapan ülkeler arasında dünyada ilk 10’da yer alırken, yerli borsalar Türk yatırımcılar tarafından özellikle kullanımı kolay ve pratik görüldüğü için tercih edilmektedir. Türkiye’de yerli kripto para borsaları arasında BtcTurk, Paribu gibi borsalar bulunmaktadır. Türk Lirası veya diğer para birimleri ile kripto paraların alınıp satılabildiği platformlar arasında yer alan bu borsalar, yerleşik olarak kurulmuştur ve hizmet vermektedir.

Türk Kripto Borsalarında En Çok Kazandıran 6 Coin

Kripto para piyasasının sürekli değişkenlik göstermesi yatırımcıların kafasını karıştırıyor. 2022’den bu yana süregelen ayı piyasasında çok büyük paralar kazananlar olduğu gibi kaybedenlerin sayısı da epey fazla. Özellikle 2022 yılı ile birlikte yükselmesi beklenen piyasa bir türlü istenen çıkışı yakalayamadı.

Çoğu kripto para birimi geçtiğimiz yıl içerisinde yatırımcısına kaybettirmiş durumda. Ancak son 1 ay içerisinde yatırımcısının yüzünü güldüren kripto paralar da mevcut.

İşte son 30 günde yerli borsaların en çok kazandıran 6 coin’i…

1. Aptos (APT)

Aptos, Layer-1 üzerinde geliştirilmiş ölçeklenebilir, düşük maliyetli ve güncellenebilir bir blockchaindir. Aptos blockchain, işlemleri hızlı ve güvenli şekilde tamamlamak amacıyla Move dilini kendine entegre etmiştir. Move dilinde yazılmış olan akıllı kontratların resmi doğrulayıcısı olan Move kanıtlayıcısı, sözleşmelerin değişmez kuralları ve hareketleri için ek koruma standartları sağlamaktadır. Bu sayede geliştiriciler, yazılımlarını kötü niyetli kişi ve kurumlardan daha iyi koruyabilmektedir.

12 Ekim 2022’de yayına alınan Aptos’un Aptos coin’i 1 milyar adet arz ile piyasaya sürülmüştür. Bu arzın yüzde 51,02’si topluluğa, yüzde 19’u ana katılımcılara, yüzde 16,50’si vakfa ve yüzde 13,48’i ise yatırımcılara ayrılmıştır. 1 milyarlık arza ise 2027 yılının sonlarında ulaşılması tahmin edilirken 2032 itibarıyla arzın 1.5 milyar adeti geçeceği düşünülmektedir. Mevcut durumda dolaşımda 160 milyon APT coin arzı mevcuttur.

Öte yandan Ekim 2022’de merakla beklenen Aptos listelemesi birçok borsada gerçekleşti. Listelemenin ardından kullanıcılara gönderilen yüksek miktarda airdrop, fiyat üzerinde satış baskısı yarattı. Toplamda 20.076.150 APT airdrop yoluyla 110.235 katılımcıya gönderildi. Önemli miktarda airdrop elde eden kullanıcıların bir kısmı muhtemelen ayı piyasasının da etkisiyle ellerindeki coinleri satma yoluna gitti. Bu satışlar APT fiyatı üzerinde ciddi baskılar yaratırken ani düşüşlere neden oldu.

aptos

APT coin en yüksek fiyatı yani ATH seviyesi 22 Ocak 2023’te 14,47 USD olarak kaydedilmiştir. APT coin en düşük ATL fiyatı ise 29 Aralık 2022 tarihinde 3,08 USD’dir.

Aptos yüzde 200’ün üzerinde yükseliş kaydederek son 1 ayın en çok kazandıran coinleri arasında yer almaktadır. Yerli kripto para borsaları içerisinde ise Paribuve BtcTurk’te işlem görmektedir.

APT coin güncel fiyatı şu şekildedir:

aptos

Aptos (APT)

9.48 $

2. Keep Network (KEEP)

Keep Network, özel verileri genel blok zincirinde depolamak ve şifrelemek için oluşturulmuş bir ağdır. Keep Network, keep olarak bilinen özel veriler için off-chain veri kapsayıcılarından oluşurken, KEEP work tokenını tamamen izinsiz olmasını sağlamaktadır. Bu ağ, blok zincirinin benimsenmesini engelleyen ana sorunu çözmektedir. Ana sorun ise halka açık blok zincirleriyle ilgili veriler herkese açık olmasıyla bilinmektedir. Keep Network ile geliştiriciler tamamen merkezi olmayan uygulamalar oluşturabilmektedirler.

keep network

Keep Network dolaşımdaki arzı 550 milyon adettir. 15 Mayıs 2020’de KEEP coin en yüksek 6,10 doları görmüştür. KEEP coin en düşük ATL fiyatı ise 30 Aralık 2022 tarihinde 0,070 dolar olarak kaydedilmiştir.

KEEP coin yerli borsalar arasında çoğunlukla Paribu üzerinden işlem görmektedir. Onun dışında ise Coinbase Exchange, Kraken, DigiFinex, Gate.io gibi borsalarda yer almaktadır.

Keep Network güncel fiyatı şu şekildedir:

keep-network

Keep Network (KEEP)

0.176618 $

3. Gala Games (GALA)

Gala Games, blockchain oyunlarından oluşan ve ekosistem oluşturmayı amaçlayan bir GameFi platformudur. Gala Games tek bir oyun değil, daha çok eğlenceyi amaçlayan ve arka planda blockchain olan bir dizi farklı oyun sunar.

Oyuncuların blockchain oyunları oynayabileceği ve oyun içi NFT varlıklarını alıp satabileceği bir platformdur. Oyuncular ayrıca hangi oyunun geliştirilmesi gerektiğini veya oylama yoluyla fon sağlanması gerektiğine karar verebilirler. Gala Games’in yerel tokeni GALA Token, NFT’leri satın almak ve işlemleri kolaylaştırmak için ağ içinde bir yardımcı program tokeni olarak kullanılır.

gala games 1

Dolaşımda 7.5 milyar GALA arzı mevcutken, toplam GALA arzı ise 39 milyar adettir. GALA coin en yüksek ATH fiyatı 26 Kasım 2021 tarihinde 0,82 USD olarak kaydedilmiştir. GALA en düşük ATL seviyesi 28 Aralık 2020’de 0,0001 USD’dir.

Gala Games Türk borsaları arasında en çok Paribu ve BtcTurk üzerinde işlem görmektedir.

GALA coin güncel fiyatı şu şekildedir:

gala

GALA (GALA)

0.045041 $

4. Fetch.ai (FET)

Fetch.ai (FET), dünyayı değiştirmeyi hedefleyen inovatif bir projedir. Toplu öğrenmeyi sağlamak için IoT (Internet of Things) cihazlarını ve algoritmaları birbirine bağlayan yenilikçi bir platformdur.

FET token, Fetch.ai ağındaki alım-satım aracıdır ve AEA’ların birbirleriyle işlem yapmasına, FET token’larının hizmetler ve veriler veya diğer ürünler için takas etmesine olanak tanır. Bu, makineler arası işlemlere sorunsuz bir şekilde izin verir. FET, başlangıçta bir ERC-20 token’ı iken daha sonrası için ekip FET’in kendi ağında faaliyetlerine devam etmesini planlamaktadır.

yerli kripto

Fetch.ai arzı 1 milyar adettir. FET coin en yüksek ATH fiyatı 8 Eylül 2021’de 1,17 USD’dir. FET en düşük ATL fiyatı ise 13 Mart 2020 tarihinde 0,008 USD olarak görülmüştür.

FET yerli borsalar arasında sıklıkla BtcTurk ve Paribu’da işlem görmektedir. Bunlar dışında ise Binance, Kraken, KuCoin, Gate.io, Gemini gibi borsalarda yer almaktadır.

Fetch.ai güncel fiyatı şu şekildedir:

fetch-ai

Fetch.ai (FET)

2.23 $

5. Audius (AUDIO)

Audius, blokzincir ile çalışan Ethereum tabanlı, sosyal medya özelliklerini içeren bir müzik yayın uygulamasıdır. Müzik endüstrisinde devrim yaratmayı amaçlayan Audius, Spotify ve SoundCloud gibi uygulamaları hedeflemektedir. Audius, müzisyenlerin, eserlerini uygulamada yayınlamalarına ve dinleyicilerle doğrudan etkileşim kurmalarına olanak tanımaktadır.

Audius’un yerel kripto para birimi AUDIO Coin’dir. AUDIO Coin sahibi kullanıcılar, stake ile pasif gelir elde edebilmektedir. Ayrıca kullanıcılar, token stake ettiklerinde farklı özelliklerden de yararlanabilmektedir. Örnek verilecek olursa, NFT koleksiyonların sergilenmesi, yararlanılabilen özelliklerden biridir.

audio

Dolaşımda 940 milyon adet Audius arzı mevcuttur. 27 Mart 2021’de AUDIO en yüksek 4,95 doları görmüştür. AUDIO en düşük fiyatı yani ATL seviyesi ise 23 Ekim 2020 tarihinde 0,043 USD’dir.

Audius yerli borsalar arasında popüler olarak Paribu ve BtcTurk’te işlem görürken; Binance, KuCoin, Bitstamp, Kraken, Huobi, Bitget gibi borsalarda da yer almaktadır.

AUDIO coin güncel fiyatı şu şekildedir:

audius

Audius (AUDIO)

0.223147 $

6. NuCypher (NU)

NuCypher, blockchain mimarisi için “gizli yönetim” hizmetleri sağlamak amacıyla Ethereum ağına bağlı bir genel blokzincirleri şifreleme hizmetidir.

ERC-20 standardında oluşturulan NU coin ise merkeziyetsiz finans işlemlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca stake edilebilen bir kripto para birimidir. Staking işlemleri ile kullanıcılar pasif gelir elde edebilmektedir. NuFHE kitaplığına sahip olan NuyCypher, son derece güvenli hesapların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. NuCypher sadece veri gizliliği ile ilgili değil, güvene dayalı olmayan veri gizliliği ile de ilgilidir.

yerli kripto 1

Dolaşımda 1,3 milyar NU coin arzı mevcutken, toplamda ise 3,8 mlyar adet NU coin arzı vardır. NuCypher en yüksek ATH fiyatı 15 Ekim 2021 tarihinde 2,61 USD olarak kaydedilmiştir. NU coin en düşük fiyatı yani ATL’si 27 Kasım 2020’de 0,06 USD’dir.

NU coin’in yer aldığı borsalar arasında BtcTurk dışında Bitget, Coinbase Exchange, Upbit gibi kripto para borsaları da yer almaktadır.

NuCypher güncel fiyatı şu şekildedir:

Veriler ve kripto varlıklar yerli kripto para işlem platformlarının son 30 günde en çok yükseliş kaydedenlerini içermektedir. Daha fazla bilgi için işlem yaptığınız kripto para borsalarını kontrol edebilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner