Yükleniyor...

Yuga Labs Davası Çıkmazda

Yuga Labs, Bored Ape Kennel Club (BAKC) logosunu yasadışı tescillemekle suçlanıyor.

Bored Ape Kurucularindan Yeni Bir Oneri

Yuga Labs, Bored Ape Kennel Club (BAKC) logosunu yasadışı tescillemekle suçlanıyor.

NFT’ler en başta tanıtılırken fikri mülkiyet haklarını çözmeleri konusunda göz önündeydiler. İlerleyen dönemde NFT’lerin fikri mülkiyet açısından çakışmalar yaşadığı görülmeye başlandı ve çözüm için mahkemeler devreye girdi.

Yuga Labs, BAKC’ı Yasadışı Lisanslamakla Suçlanıyor

Yuga Labs, en ünlü NFT serilerinden olan Bored Ape Kennel Club‘ın (BAKC) logosu olan kafatası çizimini yasadışı bir şekilde lisanslamakla suçlanıyor.

Yuga Labs’ın önde gelen NFT koleksiyonu olan Bored Ape Kennel Club’ın (BAKC) ikonik kurt kafatası logosunun , uygun lisanslar olmadan yasa dışı bir şekilde ticari markalandığı iddia edildi. Logonun ilk olarak çocuklar ve yeni başlayanlar için çizim eğitimlerinde uzmanlaşmış bir şirket tarafından yayınlandığı ortaya çıktı.

Daha önceden yayınlanmış kolay çizim rehberi ise şu şekilde:

bayc
BAYC’ın ikonik logosunun kolay çizim rehberi

Kolay çizim rehberinin ortaya çıkmasının ardından Twitter’dan şirkete tepkiler geldi. Crypto Twitter üyesi ve NFT sanatçısı Jdotcolombo, 5 Nisan 2021’de Easy Drawing Guides‘ın bir kurt kafatası için “adım adım kolay bir çizim öğreticisi” tanıtımını yaptığı bir gönderiyle karşılaştı.

Kolay Çizim Kılavuzları, Yuga Labs’ın kurt kafatası çizimini kullanma lisansına sahip olmadığını doğrulamak için kargaşaya yanıt verdi. İşleri bir adım öteye götüren Yuga Labs, lisanssız logoyu kendi markası olarak tescilledi. Misilleme olarak Easy Drawing Guides şunları söyledi:

“Çizimin fikri mülkiyet hakları, bizim orijinal çizimimiz olduğu şartlar ve koşullarımız tarafından korunduğu için Easy Drawing Guides’a aittir.”

Bir yandan, BAKC destekçileri logonun kullanılmasıyla hiçbir fikri mülkiyetin ihlal edilmediğine inanıyor, ancak çoğu Easy Drawing Guides’ın ciddi bir tazminat alma hakkına sahip olduğu konusunda hemfikir. BAKC taklitçi NFT koleksiyonunun kurucularından biri olan RR/BAKC, Yuga Labs’tan 10 ticari marka başvurusuna karşı itirazda bulundu.

Davanın gidişatı önümüzdeki günlerde belirlenecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner