Yükleniyor...

Zimbabve Altın Destekli Dijital Token İçin Fiyat Belirledi

Zimbabve Merkez Bankası, satış fiyatını belirlediği altın destekli dijital token’ları 8 Mayıs’tan itibaren yatırımcılara sunmayı planlıyor.

zimbabve

Zimbabve Merkez Bankası, satış fiyatını belirlediği altın destekli dijital token’ları 8 Mayıs’tan itibaren yatırımcılara sunmayı planlıyor. 

Zimbabve Merkez Bankası, altın destekli dijital token’ları bireyler için 10 dolar, şirketler için ise 5.000 dolardan satmayı planlıyor. Banka tarafından 4 Mayıs’ta yapılan açıklamaya göre, altın destekli dijital para birimleri hem ABD doları hem de yerel para birimi cinsinden satışa sunulacak. Merkez bankası, bankalar arası orta kurun yüzde 20 üzerinde bir marja sahip olacağının da altını çizdi. 

Dijital Varlığın Enflasyona Karşı Koruması Amaçlanıyor

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Zimbabve Merkez Bankası, 28 Nisan’da ülkede yasal ödeme aracı olarak kullanılmak üzere altın destekli bir dijital para birimi oluşturmayı planladıklarını açıkladı.

Bloomberg’e göre Zimbabve’nin bu hamlesi, bu yıl resmi piyasada ABD doları karşısında yüzde 37 zayıflayan kendi yerel para birimini desteklemek için gerçekleştirildi. Zimbabve’nin dijital varlık planı, Mart ayında para politikası kurulu tarafından onaylanmıştı. 

Bloomberg’in haberine göre, ülkenin para birimi ZWL, ABD doları karşısında 1,001 seviyesinden işlem görürken, ülkenin başkenti Harare sokaklarında genellikle 1,750 dolardan fiyatlanıyor. 

Ülkenin on yılı aşkın bir süredir para birimi istikrarsızlığı ve yüksek enflasyon oranlarıyla mücadele ediyor. Hiperenflasyon döneminin ardından ülke 2009 yılında USD’yi kabul etti. Zor durumdaki ekonomiyi canlandırmak amacıyla 2019 yılında Zimbabve doları yeniden tedavüle sokuldu. Ancak, hükümet geçen yıl artan fiyatları kontrol etmek için USD kullanımına geri döndü. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x