Yükleniyor...

630 Bin Dolarlık Vurgun! DeFi Protokolü bZx Bir Haftada İkinci Kez Saldırıya Uğradı!

Bilgisayar korsanları, Ethereum tabanlı borç verme protokolü bZx'deki bir zaafiyetten faydalanarak 630 bin dolar değerinde Ether (ETH) çaldılar.

DeFi Protokolü bZx Hack

Bilgisayar korsanları, Ethereum tabanlı borç verme protokolü bZx’deki bir zaafiyetten faydalanarak 630 bin dolar değerinde Ether (ETH) çaldılar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Saldırı, saldırganların Synthetix’in ABD dolarına endeksli stabilcoin’ini sUSD’i satın almak için 3.518 ETH (939 bin 300 dolar) kullanarak 7.500 ETH (yaklaşık 1.98 milyon dolar) borçlanmalarından hemen sonra başladı.

Saldırganlar, likidite sağlayıcısı Kyber Network’ün entegre fiyat akışı yoluyla ABD dolarına endeksli stablecoin sUSD’nin fiyatı 2 dolara yükseltmek için 900 ETH (yaklaşık 240 din dolar) kullandılar. Ardından bilgisayar korsanları bu şişirilmiş teminatı kullanarak 7.500 ETH kredisini geri ödemek için 6.796 ETH (kabaca 1.8 milyon dolar) tutarında bir kredi daha aldılar ve geriye kalan 2.378 ETH’i (yaklaşık 633 bin dolar) cebe indirdiler.

Saldırının bir dakika gibi bir süre içinde gerçekleştiği bildiriliyor. Bilgisayar korsanları arkalarında gerekli olan teminatın yarısı ile açık bir kredi bırakırken, saldırıyla yükselişe geçen sUSD’nin fiyatı saldırının ardından olması gereken değerine geri döndü.

İstatistik sitesi DeFi Pulse’ye göre, saldırının gerçekleşmesinin ardından bZx kredi sözleşmelerinde kilitlenen toplam Ether miktarı neredeyse yarı yarıya azaldı ve 40.000 ETH’den (yaklaşık 10.7 milyon dolar) 23.000 ETH’ye (yaklaşık 6.1 milyon dolara) düştü.

bZx, birkaç gün önce de saldırıya uğramış ve yaklaşık 300 bin dolar değerinde 1.193 ETH kaybedilmişti. Bu son saldırıyla toplam kayıp 1 milyon dolara dayandı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x