Yükleniyor...

Aave’de Kilitlenen Toplam Değer Sadece İki Haftada İkiye Katlandı

Yeni özellikler ve yaklaşan merkezi olmayan yönetişim güncellemesiyle desteklenen DeFi borç verme protokolü Aave'de kilitlenen değer, bu ay şu ana kadar %170'in üzerinde artış gösterdi.

Aavede Kilitlenen Toplam Deger Sadece Iki Haftada Ikiye Katlandi

Yeni özellikler ve yaklaşan merkezi olmayan yönetişim güncellemesiyle desteklenen DeFi borç verme protokolü Aave’de kilitlenen değer, bu ay şu ana kadar %170’in üzerinde artış gösterdi.

Aave, Ağustos ayında kilitli toplam değerin %170 artışıyla piyasa değeri itibariyle 1,3 milyar doların üzerine çıktı. Borç verme protokolüne son zamanlarda kredi delegasyonu gibi birçok yeni özellikler eklendi. Aave’nin LEND token fiyatı bu yıl şu ana kadar %3,900’ün üzerinde arttı.

DeFi ödünç verme protokolü Aave, protokole yeni özellikler ekliyor ve yaklaşan sürümler ile birlikte değerini artırıyor.

Aave, DeFi akıllı sözleşmelerindeki kilitli toplam değerin (TVL) Ağustos ayının başından bu yana %170’den fazla artarak 1,3 milyar ABD dolarının üzerine çıktığını ve 10 Ağustos’tan bu yana iki kattan fazla arttığını gördü.

TVL artışı, fiyattaki artışla aynı zamana denk geliyor. Ağustos başında 0,30 doların biraz üzerinde değer taşıyan LEND token’ı, şu anda 0,69 dolardan işlem görüyor.

Aave Yenilikleri

Aave, 2017 yılındaki ilk coin teklifinde (ICO) yaklaşık 18 milyon dolar toplayarak EthLend’den geliştirdikten sonra, Ocak 2020’de piyasaya sürüldü. O zamandan beri Aave, sabit ve değişken oranlı kripto para kredileri ve hızlı krediler de dahil olmak üzere; çeşitli DeFi teklifleri için lider bir platform haline geldi ve borçlulara tek bir Ethereum bloğu (yaklaşık 15 saniye) boyunca yüz binlerce dolar likidite erişimi sağladı.

Krediler, kripto para trader’larının arbitraj yapmasına, farklı karşı taraflarla bir varlığı alıp hemen satarak fiyattaki küçük farklılıklardan kar elde etmesine olanak tanır. Bu temel özellikler, Aave yayınlandıktan sonra ilk altı ayda TVL’de 100 milyon dolardan fazla çekmesine yardımcı oldu.

Bu rakama ulaştıktan sonra, TVL’de 100 milyon dolardan 1 milyar doların üzerine çıkmak sadece iki aydan az vakit aldı.

Daha yakın bir zamanda Aave, “Aavenomics” olarak adlandırılan merkezi olmayan protokol yönetişimi için son test aşamasını duyurdu. Piyasaya sürüldükten sonra Aavenomics, Aave’nin mevcut LEND protokol token’larını 100:1 oranında AAVE token’larına dönüştürecek ve potansiyel likidite sağlayıcı kayıpları için sigorta olarak stake edilmiş AAVE yönetişim token’larını kullanarak benzersiz güvenlik özellikleri sunacak. Buna karşılık, AAVE katılımcıları protokol yönetişim kararları için oylama hakkına sahip olacak ve protokol ücretlerinin bir yüzdesini alacak.

Aave V2

Aave, Ağustos ayının başlarında Aave V2’yi duyurdu. Şu anda akıllı sözleşme denetimlerinden geçen V2’nin, borç verenler ve borçlular için borç pozisyonlarını perde arkasındaki farklı teminat token’ları arasında takas etmeleri için marj ticareti, oy yetkisi ve yeni yetenekler sağlayacağı bildiriliyor.

Yetkili kullanıcıların üçüncü taraf varlıklarını teminat olarak kullanarak kredi almalarına izin veren bir özellik olan kredi delegasyonu; son zamanlarda kripto para borsasındaki yenilikçi gelişmelerin sert ve hızlı bir şekilde gelmesi ile birlikte büyüdü ve Aave’nin LEND token’larının fiyatı 1 Haziran’dan bu yana 10 kattan fazla arttı ve bugüne kadar %3,900’ün üzerinde artış gösterdi. DeFi bu yolda devam ederken, yeni özellikler de varlığı yukarı taşırsa Aave hızla büyümeye devam edebilir.

Aave Gözde Olmaya Devam Ediyor

Kripto para ve blokchain yatırımları ile ünlenen şirket Multicoin Capital’in kurucu ortağı ve yönetici ortağı Kyle Samani, önümüzdeki iki yıl boyunca elinde tutacağı ve en iyi Ethereum tabanlı, merkezi olmayan finans (DeFi) varlığını seçtiğini açıkladı.

Samani, Twitter üzerinden 37.000 takipçisine yaptığı açıklamada, DeFi platformları arasında en çok Aave’ye (LEND) güvendiğini belirtti.

“2 yıl boyunca Ethereum tabanlı tek bir DeFi varlığına sahip olmak zorunda olsaydım, bu AAVE (LEND) olurdu. Ürün-pazar uyumu, simge dağıtımı, topluluk,inovasyon hızı gibi konuları ele aldığımızda, bunları karşılayan tek proje AAVE.”

Aave, mevduat sahiplerinin borç verme havuzlarına likidite katarak faiz yaratmalarına olanak tanıyan küçük hacimli bir kripto para olarak biliniyor. Borçlular, teminatlı krediler almak için likidite havuzlarına güvenirler. Binance’e göre Dave, geniş bir stabilcoin yelpazesi dahil olmak üzere on beşten fazla farklı dijital varlığı destekliyor.

Aave’ye bu yılın başından itibaren gelen yeni bir güncelleme ile birlikte, geliştiricilerine teminat koymadan borçlanmalarına olanak tanıyan hızlı krediler sunmaya başladı. Aave, bu şekilde daha fazla geliştiriciyi kendi ekosistemine çekmeyi amaçlıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner