Yükleniyor...

ABD’de Beklenen Kripto Mevzuatı Kartları Yeniden Dağıtabilir

ABD yasama organları, hedeflenen kripto para mevzuatının kabul edilmesiyle önemli bir adım atabilir.

abd

ABD yasama organları, hedeflenen kripto para mevzuatının kabul edilmesiyle önemli bir adım atabilir.

Avrupa Birliği’nin kripto para birimleri için düzenleyici çerçevesi, ABD yasa koyucuları için değerli bir model olma hedefiyle ilerliyor. Bununla birlikte mevzuatın ise bir güvenlik belirteci mi yardımcı program mı olacağı ise merak konusu.

ABD’nin Uzun Süredir Üzerine Çalıştığı Kripto Mevzuatı Taşları Yerinden Oynatabilir

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ABD’deki düzenleyicilerin üzerine çalıştığı kripto mevzuatının yayımlanması sektörde bir çok dengeyi değiştirebileceği ön görülüyor. Bununla birlikte, SEC‘in devam eden davalardaki tutumunun da değişmesi bekleniyor.

Coinbase, SEC ile olan mücadelesini bir yıldan fazla süredir sürdürüyor. Bununla birlikte, ajansın net dijital varlık kuralları belirlemeye zorluyor. Şirket, Temmuz 2022’de sunduğu orijinal dilekçeye cevap alamayınca, Nisan ayında ABD Üçüncü Daire Temyiz Mahkemesi’nde “makul olmayan bir gecikme” nedeniyle şikayette bulundu ve başka bir dilekçe daha verdi. Coinbase’in bu son yazısı, ABD Ticaret Odası (USCC) gibi önemli endüstri desteklerini içeren, ABD’deki kurumlar tarafından da destek gördü.

USCC, 9 Mayıs 2023 tarihli bir amicus curiae brifinginde duyuru ile ilgili şunları yazdı:

“Hangi dijital varlıkların federal yasa uyarınca ‘menkul kıymetler’ olarak kabul edileceğini kesin olarak kimse bilmiyor. Bu önemli bir sorudur çünkü kripto para sektörü 1 trilyon dolarlık bir sektör haline gelmiş durumda ve USCC üyelerinin çoğu ABD menkul kıymetler yasalarına tabi olan şirketlerdir.”

USCC, bu şirketlerin “düzenleme netliğine büyük bir ilgisi” olduğunu ifade etti. Bununla birlikte, SEC, kendini dijital varlıkların baş düzenleyicisi olarak ilan etmişti.

Kripto Konseyi de Mayıs ayında bir amicus brifingi ile konuyu tartıştı ve SEC‘i, net kurallar ilan etmek yerine bireysel firmalara baskı yapmakla suçladı. Kripto Konseyi’ne göre, yaptırımlar yoluyla yapılan düzenleme, ajansın karar verme sürecine anlamlı katılımı engeller, piyasa katılımcılarını adil bildirimden yoksun bırakır ve dijital varlık alanındaki inovasyonu ve yatırımları soğutacak nitelikte.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x