Yükleniyor...

ABD’de Stablecoin’lere Düzenleme Gelebilir!

ABD’de finansal düzenleyiciler, kara para aklamaya karşı korumaları sıkılaştırmak için kripto para piyasasının önemli bir kısmının arkasında yer alan firmaları uyarıyor

abd stablecoin duzenleme

ABD’de finansal düzenleyiciler, kara para aklamaya karşı korumaları sıkılaştırmak için kripto para piyasasının önemli bir kısmının arkasında yer alan firmaları uyarıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Düzenlemeye söz konusu olan ürünler trader’ların dijital ödemelerini kolaylaştırmak için güvendikleri stablecoin’ler. Çarşamba günü yapılan açıklamada, Hazine Bakanlığı ve diğer kurumlar, bunların “riski etkili bir şekilde yönetecek ve ABD’nin yerel ve uluslararası finans ve para sistemlerinin istikrarını koruyacak” şekilde kullanılması gerektiğini açıkladılar.

Beyaz Saray, stablecoin’ler için düzenleyici hususlar hakkında bir açıklama yayınladı ve bu açıklama stablecoin’ler üzerindeki sınırlamalar hakkında bir takım bilgiler içeriyor. Açıklama, başkana ve federal düzenleyicilere tavsiyelerde bulunan Hazine merkezli bir çalışma grubu olan Finansal Piyasa Çalışma Grubu’ndan geldi.

Trump tarafından atanan yetkililer grubunun yayınladığı belge, hızla büyüyen kripto para dünyasına uzun süredir devam eden finansal kuralları uygulamak için yapılan son hamle. Washington’un dijital varlıklar konusundaki sert duruşu, geçen yıl bir kripto para birimi başlatma planları olan Facebook Inc. yöneticileri de dahil olmak üzere birçok kişiyi hayal kırıklığına uğratmıştı.

Stablecoin’ler tipik olarak ABD doları gibi bir rezerv bir varlığa sabitlenir. Düşük oynaklıkları nedeniyle yatırımcılar tarafından, hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilen dijital işlemlerle Bitcoin gibi kripto para birimlerini satın almak için sıklıkla kullanılırlar.

Önemli Ayrıntılar

  • Finansal Piyasa Çalışma Grubu tarafından yapılan değerlendirme, ABD hükümetinin şu ana kadar stablecoin’lerle ilgili en kapsamlı açıklaması.
  • Grup, stablecoin’lerin belirli bir varlığın belirli özelliklerine bağlı olarak menkul kıymetler, türevler veya emtia olarak kabul edilebileceğini söylüyor.
  • Düzenleyiciler, “Esas olarak perakende ödemeler için kullanılan bir stablecoin, Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli bir ölçekte benimsendiğinde, ilgili riskler ek koruma gerektirebilir” diyor.
  • Yetkililer, kripto paraların destekçilerinin, sözde barındırılmamış cüzdanlar da dahil olmak üzere işlem yapan tüm tarafların kimliklerini elde edip doğrulayabileceğini söyledi.
  • Kripto paralar ayrıca güçlü risk yönetimi ve siber güvenlik korumalarına sahip olmalıdır.

Çalışma grubunun açıklaması ayrıca, stablecoin’lerin “uluslararası parasal istikrar” için bir tehdit oluşturabileceğini öne sürüyor ve “stablecoin düzenlemelerinin yerel fiat para birimlerine olan güveni ve kabiliyetini zayıflatmaması” için gerekli olduğunu düşünüyor.

Bu açıklama, hem yeniliğin önemli faydalarını teşvik etme hem de ulusal güvenlik ve finansal istikrarla ilgili kritik hedeflere ulaşma taahhüdünü yansıtıyor.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x