ABD'nin Dijital Dolar Projesi Tanıtıldı • Coinkolik
Yükleniyor...

ABD’nin Dijital Dolar Projesi Tanıtıldı

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Eski Başkanı, doların dijital versiyonu hakkında açıklamalarda bulundu.

abdnin dijital dolar projesi tanıtıldı

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Eski Başkanı, doların dijital versiyonu hakkında açıklamalarda bulundu.

Eski Başkan J. Christopher Giancarlo, ABD’nin dijital doları için zamanın geldiğine inanıyor ve bu amaca ulaşmak için bir an önce planlama yapılması gerektiğini dile getiriyor. Başkan’ın kar amacı gütmeyen vakfı Dijital Dolar Vakfı (Digital Dollar Foundation) ile bir danışmanlık firması arasında imzalanan ortaklık anlaşması sonucunda ilk tanıtım raporu “White paper” yayınlandı. Proje, çok uluslu danışmanlık şirketi Accenture işbirliği ile gerçekleşecek. Bilindiği üzere Nisan 2019’da görev süresi sona erdiğinde CFTC başkanlığına istifa eden Chris Giancarlo, bu yılın başlarında Dijital Dolar Vakfı’nı kurmuştu.

Tanıtım Metninde Ne Anlatılıyor?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

50 sayfalık teknik inceleme, dijital doların faydalarını ana hatlarıyla belirtiyor ve bazı kullanım durumlarını açıklıyor. Belgede ayrıca felsefi argümanlar ön plana çıkıyor. Kısacası merkez bankası dijital paralarının karşısına çıkan teknik problemlerin bu fikirlerden ayrı tutulamayacağı dile getiriliyor. Tanıtımda artık ABD’nin bu konuda sorular soruması gerektiği de vurgulanıyor. Metinde, token’laştırılmış bir doların mevcut iki katmanlı fiziksel nakit dağıtım modelini izlemesini önerilmekte. Yani CBDC mutlaka mevcut iki katmanlı bankacılık sistemini sürdürmeli.

Gizlilik Konusu

Gizlilik, her türlü dijital ödeme sistemini kullananlar arasında büyük bir endişe kaynağıdır, çünkü harcamaların “Big Brother” tarafından kolayca izlenmesini sağlar. Sonuçta, dijital paranın avantajlarından birisi de anonimliktir.

White paper denklemin her iki tarafınından da bahsediyor ancak problemle nasıl başa çıkacağına dair herhangi bir ayrıntıya girmiyor. Tamamen anonim bir sistemin yasadışı faaliyetlere izin vereceğini kabul ediliyor. Fakat hiç kimsenin de finansal hayatlarının şeffaf olduğu bir sistemi kabul etmeyeceğini biliyor. Metin, bu konuda herhangi bir çözüm sunmuyor.

5 – 10 Yıl Kadar Sürebilir

White Paper’ı yayınlanan dijital dolar projesinin bir sonraki adımı ise sistemin bir dizi pilot programda oluşturulması ve test edilmesi. Test edilecek sistemler çeşitli kullanım yöntemleri, yurtiçi ödemeler, uluslararası ödemeler, devlet yardımları ve doğrudan eşler arası ödemeler gibi oldukça çeşitli. Giancarlo’ya göre bu adımlarla beraber dijital doların oluşturulması süreci 5 ila 10 yıl kadar sürebilir.

Eski Başkan, ABD’nin bir an önce bu oyunda bir yer bulması gerektiğini dile getiriyor.