Yükleniyor...

Bitcoin Cash (BCH) Hard Fork’una Az Kaldı! İşte Bilinmesi Gerekenler

Bitcoin Cash (BCH) bu hafta sonu bir hard fork yaşayabilir.

bch

Bitcoin Cash (BCH) bu hafta sonu bir hard fork yaşayabilir. Bilindiği üzere Bitcoin ABC yazılım istemcisi, kendi başına bir kripto para birimi oluşturmak için 2017 ortalarında Bitcoin protokolünden ayrıldı ve ortaya Bitcoin Cash çıktı. O zamandan beri Bitcoin Cash, altı ayda bir geriye dönük uyumsuz bir hard fork güncellemesi uyguladı ve tüm Bitcoin Cash istemcileri arasında ağ çapında bir yükseltme yaşandı. Bu yükseltmelerin çoğu nispeten sorunsuz geçerken, 2018’de Bitcoin Cash topluluğu içindeki bir çatışma, Bitcoin Cash (orijinal adı koruyan taraf) ve Bitcoin SV arasında bir bölünmeye neden oldu.

Şimdi, iki yıl sonra (15 Kasım 2020) başka bir hard fork güncellemesi ve Bitcoin Cash topluluğu içindeki başka bir anlaşmazlık bir kez daha kripto para biriminin bölünmesine yol açacak gibi duruyor.

Anlaşmazlık Nedir? (Ve Kimler Arasında?)

Anlaşmazlığın merkezinde Altyapı Finansman Planı (IFP) adı verilen bir yükseltme bulunuyor. IFP, bir protokol kuralı olarak, her blok ödülünün -madenciler tarafından kazanılan kripto paraların- %8’inin Bitcoin ABC gibi Bitcoin Cash üzerinde çalışan yazılım projelerine devredilmesini zorunlu kılar.

Bitcoin ABC ekibine göre, IFP -bazen “madenci vergisi” olarak da anılır- büyük madenciler ve kripto para biriminin sahiplerinden oluşan Küresel Ağ Konseyi adlı yeni bir organizasyon aracılığıyla belirlenecek. Küresel Ağ Konseyi’nin ilk kez Ocak 2021’de toplanması planlanıyor, ancak bunun ötesinde, üyelerin seçimi veya fon dağıtma prosedürü hakkında çok fazla ayrıntı açıklanmadı.

Kısacası Bitcoin ABC geliştirici ekibi, %8’lik blok ödülü oranının madencilerden alınarak, geliştirici ekibe aktarılmasını talep ediyor. Fakat BCH çoğunluğu bu öneriyi kabul etmiyor. Bunun kripto para birimlerinin merkeziyetsizlik ilkesiyle ters düşeceğini dile getiriyor.

Hard Fork Başka Herhangi Bir Protokol Değişikliği İçeriyor mu?

Evet, hem Bitcoin ABC hem de Bitcoin Node yeni bir zorluk ayarlama algoritması uygulayacak. Yeni Bitcoin Cash blokları (Bitcoin blokları gibi) ortalama olarak her 10 dakikada bir bulunmalıdır. Bununla birlikte, Bitcoin Cash’in Bitcoin ile bir madencilik algoritması paylaşması nedeniyle, bazı Bitcoin madencileri, bu blok zinciri madenciliği için daha karlı olduğunda zaman zaman Bitcoin Cash madenciliğine geçerler.

Bitcoin Cash, genellikle Bitcoin’in hash gücünün sadece bir kısmına sahip olduğu için, böyle bir anahtar, Bitcoin Cash üzerindeki hash gücü miktarında büyük dalgalanmalara neden olur. Bu da, blokların her 10 dakikada birden çok daha hızlı bulunduğu periyodik patlamalara ve ardından zorlukta bir sıçramaya neden olur. Madenciler daha sonra Bitcoin madenciliğine geri dönerek orijinal Bitcoin Cash madencilerini artık daha az karlı olan bir zincirde bırakır. Dahası, hash gücündeki keskin düşüş, çok daha yavaş bir blok üretim hızıyla sonuçlanma eğilimindedir. Hash gücü dalgalanmaları, Bitcoin Cash üzerindeki işlem onayının hızını daha az güvenilir hale getirir.

Blok üretiminin hızını dengelemeye yardımcı olmak için Bitcoin ABC ekibi başlangıçta Grasberg adlı yeni bir zorluk ayarlama algoritması önerdi. Ancak Grasberg ek bir değişiklik içerecek: Blok üretimi, “tarihsel sapmayı” düzeltmek için kasıtlı olarak birkaç yıl için yavaşlatılacak. (Önceki bir zorluk algoritması da dahil olmak üzere birkaç nedenden dolayı, Bitcoin Cash blokları şimdiye kadar başlangıçta planlanandan daha hızlı çıkarıldı.)

Bu ek tarihi sapma düzeltmesi Bitcoin Cash topluluğu içinde tartışmalı bir konu. Aslında bu, ASERT adlı alternatif bir zorluk ayarlama algoritmasını içeren Bitcoin Cash Node’un piyasaya sürülmesinin arkasındaki orijinal motivasyondu. (ASERT de yenidir, ancak Grasberg’den öncedir ve başlangıçta Bitcoin ABC ekibi tarafından reddedilmiştir.) Bitcoin ABC ekibi sonunda ASERT’nin uygulanmasını kabul etti, ancak böylece Grasberg’i bıraktı. Bu, Bitcoin Cash ABC ve Bitcoin Cash Node’un IFP dışında uyumlu olacağı anlamına gelir.

Bitcoin ABC, Yazılım İstemcisinin İki Sürümünü Neden Yayınladı?

Geçen haftanın sonlarında Bitcoin ABC, aslında Bitcoin ABC’nin iki versiyonunu yayınlayacağını duyurdu. Yazılımın bir sürümü, planlandığı gibi IFP protokol kuralını uygulayacak. Ancak başka bir sürüm olmayacak ve bu nedenle Bitcoin Cash Node ile tamamen uyumlu olacak. Bitcoin ABC ekibi, geliştirme yol haritasını yalnızca yazılımlarının IFP protokol kuralını uygulayan sürümünde gerçekleştirmek için çalışacak. IFP protokolü kuralı olmayan sürüm minimum düzeyde olacaktır.

Elimde BCH Var. Herhangi Bir Şey Yapmam Gerekir mi?

Özel anahtarları kendiniz tutarsanız, hiçbir şey yapmanız gerekmez. Bir bölünme olursa, her iki token’a da erişebileceksiniz. Bununla birlikte, hard fork gerçekleşmeden kısa bir süre önce ve sonra token göndermekten kaçınmak iyi olabilir. Ne Bitcoin Cash ABC ne de Bitcoin Cash Node tekrar koruma uygulamadığından, coin’lerden birinin gönderilmesi yanlışlıkla eşdeğerinin diğer blok zincirine gönderilmesine neden olabilir. Bunun olmadığından emin olmak için bu konuda daha fazla netlik sağlanana kadar bekleyin.

Bitcoin Cash Node blok zincirinde para almaktan da kaçınmak isteyebilirsiniz. Risk zayıf görünse de, eğer ikincisi daha fazla hash gücü çekerse bu blok zinciri potansiyel olarak Bitcoin ABC blok zincirine “çökebilir” ve aldığınız kripto paralar onunla birlikte kaybolur. Bunun olmadığından kesinlikle emin olmak için bu konuda daha fazla netlik sağlanana kadar bekleyin.

Kripto paralarınızı bir borsada (veya başka bir saklama hizmetinde) tutarsanız ve bir bölünme meydana gelirse, takas, hem kripto paraları hem de birini (ve hangisini) alacağınızı belirler. Pek çok borsa, planlarının duyurularını yayınladı ve çoğu potansiyel bir bölünmenin Bitcoin Cash Node tarafını veya her ikisini de destekliyor. Borsanızdan daha fazla bilgi isteyin (veya fork’tan önce paralarınızı çekin).

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner