Yükleniyor...

Euro Bölgesi Ocak 2023 Enflasyon Verisi Belli Oldu

Euro Bölgesi 2023 Ocak yıllık enflasyon oranı yıllık yüzde 8,5 ve aylık yüzde -0,4 olarak açıklandı.

euro bolgesi enflasyon

Euro Bölgesi 2023 Ocak yıllık enflasyon oranı yıllık yüzde 8,5 ve aylık yüzde -0,4 olarak açıklandı.

Bugün açıklanan Euro Bölgesi enflasyon oranları dikkat çekti. ABD tarafından faiz kararının alınacağı gün açıklanan Euro Bölgesi enflasyon oranı, yıllık bazda yüzde 8,5 olarak açıklandı.

Euro Bölgesi 2023 Ocak Enflasyon Rakamları

Euro bölgesi yıllık enflasyon oranı, Kasım’da aylık yüzde 0,1 ve Aralık’ta aylık yüzde 0,4 oranında düşüş yaşamıştı. Ocakta’ta aylık enflasyon yüzde -0,4 olarak açıklandı. Aralık ayında yıllık oran beklenti seviyesinde kalmıştı. Aralık ayında beklentiler yıllık yüzde 9,2 olurken, açıklanan da aynı oranda oldu.

Euro Bölgesi Ocak ayı yıllık enflasyon oranı ise yüzde 8,5 olarak açıklandı. Beklentilerin 9,0 olduğu durumda, bu açıklanan oran piyasaya umut aşıladı.

Küresel ekonomide yaşanan zorlu süreçler, enflasyon artışlarını ve alım gücü düşüklüğünü de beraberinde getiriyor. ABD tarafından başlatılan sıkılaşma, resesyon endişelerini de gündeme getirmişti. ABD’nin faiz kararlarında sakinleşmeye gidecek olması, enflasyon verilerinin düşüş yönlü hareket edeceğini düşündürttü. Bu kapsamda Euro Bölgesi, yıllık enflasyon verilerinin düşmeye başladığının sinyalini vermiş oldu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x