Yükleniyor...

Fransa Maliye Bakanı: Facebook’un Libra’sına İzin Vermeyeceğiz!

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bugün Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) sanal, kripto para konulu konferansının açılış konuşmasında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Facebook Libra

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bugün Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) sanal, kripto para konulu konferansının açılış konuşmasında çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Net olmak istiyorum; bu koşullarda Avrupa topraklarında Libra’nın gelişmesine izin vermeyiz” diyen Maire, Facebook’un kripto para projesini veto ettiklerini ilan etmiş oldu.

Sosyal medya devi Facebook, yılı başında akıllı telefonlarda yaşayan ve bir milyardan fazla bankasız kişiyi finansal sisteme dahil edecek olan kripto para çıkarma planını açıklamıştı. Şirket Haziran ayının ortalarında kripto para projesi Libra’yı duyurdu.

Facebook’un Libra’sı finansal ve kâr amacı gütmeyen ortaklar tarafından desteklenen kripto parası ile dünyanın en büyük sosyal ağının iddialı bir yeni girişimini temsil ediyor. Facebook ve ortakları önümüzdeki yılın ilk yarısında küresel dijital parasını piyasaya sürmeyi planlıyor. Bununla birlikte dijital paranın piyasaya sürülmeden önce uygulamalara, hizmetlere veya işletmelere dokunarak ilgilenen geliştiriciler için açık kaynak kod olarak Libra prototipini yayınladı.

Cenevre’de bulunan kâr amacı gütmeyen Libra Vakfı, Blockchain temelli kripto parayı denetleyerek değerini sabit tutmak için gerçek dünya varlık rezervini koruyacak. Libra Vakfı’nın politika ve iletişim sorumlusu Dante Disparte, inisiyatifin dünyadaki bir milyardan fazla “bankasız” insanın çevrimiçi ticaret ve finansal hizmetlere minimum maliyetle erişmesine izin verme potansiyeline sahip olduğu yönünde açıklamalarda bulunmuştu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x