Yükleniyor...

FTX ile İlgili 41 Sayfalık Mahkeme Belgelerinde Neler Var? İşte Detaylar

Kripto para borsası FTX'in iflas avukatları, Sam Bankman-Fried'ın şirketi nasıl yönettiği ve şirketin bilançolarında yer alan kusurlarla ilgili 41 sayfalık yasal belge sundu.

ftx 5

Kripto para borsası FTX’in iflas avukatları, Sam Bankman-Fried’ın şirketi nasıl yönettiği ve şirketin bilançolarında yer alan kusurlarla ilgili 41 sayfalık yasal belge sundu.

Şirketin avukatları, FTX’in yeni CEO’su John Ray’in şirketle ilgili değerlendirmelerini içeren belgeleri iki bölüm şeklinde mahkemeye sundu.

FTX ile İlgili Mahkeme Belgeleri Ortaya Çıktı

Yeni CEO Ray, şirketin durumu ile ilgili şunları söyledi:

“Kariyerim boyunca kurumsal kontrollerin bu kadar başarısz olduğunu ve güvenli finansal bilgilerin eksik olduğu bir şey görmedim.
Tehlikeli bir sistemden, yurt dışındaki hatalı düzenleyici gözetime, kontrolün çok küçük, deneyimsiz ve bilgisiz bir grubun elinde toplanmasına kadar bu durum eşi benzeri görülmemiş bir durum”

FTX’in kurucusu SBF’nin FTX US’ın kullanıcılara ne kadar borçlu olduğunu bilmediği ileri sürüldü. SBF, 15 Kasıım’da “Bildiğim kadarıyla […] FTX US’nin tüm müşterilere geri ödeme yapacak kadar parası vardı” şeklinde bir tweet paylaştı.

Dosyalarda yer alan bilanço, FTX US’ın varlıklarının 1.360.665 dolar olduğunu ve borçlarının yalnızca 316.014 olduğunu gösteriyor. Ancak SBF’nin bazı detayları mali tablolara yansıtmadığı belirtiliyor.

Gizliliğin İhlali

Ray, şirkette gizliliğin de ihlal edildiğini belirterek şunları söyledi.

“Kabul edilemez yönetim uygulamaları, dünya çapındaki FTX Group şirketleri için gizli özel anahtarlara ve kritik derecede hassas verilere erişmek için güvenli olmayan bir grup e-posta hesabının kullanılmasını içeriyordu”

Diğer problemler arasında mevcut pozisyonların günlük mutabakatının olmaması, müşteri fonlarının kötüye kullanımını gizlemek için yazılım kullanılması ve FTX.com’un otomatik tasfiye protokolünün belirli yönlerinden gizli muafiyeti ve bağımsız yönetimin olmaması yer alıyor.

SBF’nin Yöneticiliği de Eleştiriliyor

SBF’nin gazetecilerle tweet’leşmesi, gece geç saatlerde mesajlaşması ve sürekli “yıkıcı” bir tutumda bulunması sert bir biçimde eleştirildi.

“Mr. Bankman-Fried’ın şöhreti, alışılmadık liderlik tarzı ve başvuru yapıldığından beri aralıksız bir biçimde süregelen rahatsız edici tweet’leri ve güvenilir şirket kayıtlarının olmaması açısından bu Bölüm 11 vakası emsalsiz durumdadır”

SBF, kısa süre önce Vox’a verdiği röportaj sebebiyle de büyük tepki toplamıştı. Şirketin eski CEO’su bu açıklamaların kamuoyuna açıklanması maksadıyla yapılmadığını söyledi.

Bununla birlikte FTX’in şimdiye kadar hiçbir zaman işleyen bir yönetim kuruluna sahip olmadığı belirtildi.

“Yöneticilerin atanması, FTX Group’a ilk kez uygun kurumsal bir yönetişim sağlayacaktır.

FTX Çalışanları Durumdan Habersizdi

Birçok FTX çalışanı, şirketteki durumun ne kadar vahim olduğu konusunda habersizdi.

“Bugüne kadar elde edilen bilgilere dayanarak benim görüşüm, bazı üst düzey yöneticiler de dahil olmak üzere FTX Group’un birçok çalışanının eksikliklerin farkında olmadığıdır. Bu olaylardan en çok zarar görenler, kişisel itibarları ve yatırımları zarar gören eski çalışanlar ve yöneticilerdir”

Ray, son olarak çalışanları ödeme taleplerini bir sohbet platformu aracılığıyla ilettiğini ve çalışanlara bir grup supervisor’ın emoji kullanarak onay verdiğini söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner