Yükleniyor...

GitHub, Buzul Dağına Bitcoin Kodu Gömecek

GitHub, Norveç’in buzullarla kaplı Svalbard bölgesine Bitcoin kodu gömeceğini açıkladı.

github

GitHub, Norveç’in buzullarla kaplı Svalbard bölgesine Bitcoin kodu gömeceğini açıkladı. GitHub, burada yer alan terk edilmiş bir kömür madeninin 250 metre altında Bitcoin ile beraber farkklı birçok açık kaynak kodlu yığınları saklamayı tercih etti. Teknolojik tarihin önemli bir bölümünü korumak için bir arşivleme programının bir parçası olarak, tüm bu kodların bir “anlık görüntüsü” film makaralarına kopyalanacak ve çelik bir kasada saklanacak. Proje ile Bitcoin kodunun yaklaşık 1000 yıl güvende olması bekleniyor.

Ekip şu anda bu verileri hazırlıyor. GitHub sözcüsü yaptığı açıklamada işlemin Nisan ayı sonunda yapılmasının planlandığını açıkladı.

Farklı Kodlar Yer Alıyor

Kar amacı gütmeyen dijital kütüphane İnternet Arşivi ve Long Now Foundation gibi kuruluşlar bu çabayı destekliyor ve tarihçiler, antropologlar ve diğer bilim adamları bunu tavsiye ediyor. Arşiv, 1000 yıl sonraki insanların yeryüzünde kripto para biriminin ne olduğunu ve nasıl geliştiğini anlamalarına olanak sağlayacak.

Buzula yerleştirilecek olan kodlar arasında aynı zamanda Bitcoin Core, Ethereum, Dogecoin ve Lightning Network protokolü de yer alıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner