Yükleniyor...

GitHub, Tornado Cash’a Uyguladığı Yasağı Kaldırdı

GitHub, ABD tarafından kara listeye alınan Tornado Cash (TORN)'a uyguladığı, kod yapısı ve ağ bilgisi yasağını kaldırdı.

GitHub Tornado Casha Uyguladigi Yasagi Kaldirdi

GitHub, ABD tarafından kara listeye alınan Tornado Cash (TORN)’a uyguladığı, kod yapısı ve ağ bilgisi yasağını kaldırdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Tornado Cash’ın, geçtiğimiz ay ABD Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi tarafından kara listeye alınması gündemde yer edinmişti. Siber suçluların kara para aklama yöntemi olarak TORN‘u kullandığını belirten Ofis, ağır yaptırımlar uygulamaktan çekinmemişti.

Tornado Cash TORN

GitHub, Yeni Gelişmelerden Sonra Tornado Cash’a Fırsat Verdi

Geçtiğimiz günlerde GitHub, kara listeye alınan ve çeşitli yaptırımlara tabii tutulan Tornado Cash’ı engellediğini duyurmuştu. Toplulukların güvenliğini sağlamak için yapılan bu engelleme, ABD tarafından gelen açıklamaların ardından kaldırıldı.

ABD tarafından gelen açıklamalarda şunlar yer alıyor;

“ABD’li kişilerin, açık kaynak kodunu kopyalamaları ve başkalarının görmesi için çevrimiçi olarak kullanıma sunmaları, ayrıca tartışmaları, öğretmeleri veya açık kaynak kodunu yazılı yayınlara dahil etmeleri, ABD yaptırım düzenlemeleri tarafından yasaklanmayacaktır.”

Gelen açıklamalar ve gelişmelerin ardından GitHub, kara listedeki kripto paranın, platform erişimine onay verdi. Tornado Cash’a ait dökümanları yayımlayacağını ve topluluklara aktif hale getireceğini duyurdu. Ancak platform, TORN’a tam yetki vermedi. Yalnızca salt okunur olarak yer alacak verilerin, hiçbir şekilde değiştirilemeyeceğini aktardı.

Bu nedenle, kullanıcılar platform üzerindeki kodları açıp okuyabilecekler ancak herhangi bir değişiklik yapamayacaklar. Topluluklara, sohbet, tartışma, içerik ve fikir alışverişini sağlamak amacıyla salt okunur halde sunulacak.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x