Yükleniyor...

Grayscale: “Bitcoin (BTC) Şu An Tarihi Boğa Koşusu Öncesi Halini Andırıyor”

Grayscale, uzun vadeli yatırımcıların kısa vadeli spekülatörlere göre Bitcoin piyasalarına giderek daha fazla hakim olduğunu ve arzla ilgili talebi artırdığını belirtiyor.

Grayscale Bitcoin BTC Su An Tarihi Boga Kosusu Oncesi Halini Andiriyor

Grayscale, uzun vadeli yatırımcıların kısa vadeli spekülatörlere göre Bitcoin piyasalarına giderek daha fazla hakim olduğunu ve arzla ilgili talebi artırdığını belirtiyor.

Kripto para fonu yöneticisi Grayscale Investments tarafından hazırlanan yeni bir rapor, mevcut Bitcoin (BTC) piyasa yapısının “tarihi boğa koşusuna başlamadan önceki, 2016 yılının başlarındaki haliyle paralel olduğunu” savunuyor.

Grayscale, kripto para biriminin kullanım durumunu destekleyerek, arzı sınırlı bir parasal emtia ihtiyacını vurgulayarak; enflasyon hızlandıkça Bitcoin talebinin önemli ölçüde artacağını tahmin ediyor.

Grayscale ayrıca, günlük aktif adreslerin 2017’nin tüm zamanların en yüksek seviyelerinden bu yana, en yüksek seviyede olduğuna dikkat çekiyor.

Parasal Gevşeme Politikası Kripto Paraları Destekliyor

Rapor, Amerika Birleşik Devletleri’nin altın standardını terk etmesinden sonra gevşeyen para politikasının, agresif parasal genişlemenin ardından borçla beslenen varlık balonları döngüleri yarattığını iddia ediyor.

Grayscale, ABD ekonomisinin ayakta kalmak için parasal gevşemeye (para basma) artan bağımlılığına dikkat çekiyor ve bunun zor bir bağımlılık olduğunu da belirtiyor.

ABD dolarının “diğer para birimlerine göre yapısal olarak güçlü” kalmasına rağmen rapor, “benzeri görülmemiş parasal ve mali teşvikler” ile birlikte, enflasyona karşı temkinli davranan yatırımcıların; sürekli genişleyen para arzına karşı korunmanın yollarını aradıklarını ileri sürüyor. Bu da bizi bir değer deposu olarak Bitcoin’e götürüyor.

Ayrıca Grayscale araştırma direktörü Phil Bonello’nun “Bitcoin’in Değerini Anlamak” adlı makalesinde de bu değer şu şekilde bahsediliyor:

“Bitcoin’in doğrulanabilir kıtlığı ve merkezi bir otorite tarafından kontrol edilemeyen bir arz gibi benzersiz nitelikleri nedeniyle, bir değer deposu ve bu büyük parasal enflasyondan kaçmanın bir yolu olarak kullanılabileceğine inanıyoruz.”

Ünlü Paul Tudor Jones da dahil olmak üzere birçok yatırımcı, ABD hükümeti ve Federal Rezerv’in ekonomiyi desteklemek için kullandığı, eşi görülmemiş koronavirüs teşvik önlemlerinin bir sonucu olarak enflasyonla mücadele etmek için son aylarda Bitcoin’e yöneldi.

Sonuç olarak, Bitcoin fiyatı geçen yıl Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı ve Bitcoin yatırımcıları arasında tüm zamanların en yüksek seviyesine geri dönebileceğine dair yeni bir güven dalgasını ateşledi.

Bitcoin’de Ralli Zamanı

Bitcoin’in yıla 1.000 doların altında başladıktan sonra, 2017’nin sonlarında Bitcoin başına yaklaşık 20.000 dolara yükseldiği zamanlara geri döndüğünü düşünenler de yok değil.

San Francisco merkezli Bitcoin ve kripto para riskten korunma fonu BitBull Capital’in CEO’su Joe DiPasquale; e-mail yoluyla yaptığı açıklamada, “Bitcoin’in son fiyat hareketi gerçekten 10.000 dolar seviyesinden çıktı, bu da Temmuz ayının sonundaki büyük hareketin piyasa güvenini gösteriyor.” dedi. 12.000 dolarlık “engeli” sağlam bir şekilde aşma mücadelesi “piyasanın soğuması ve nefes alması için gerekli” olabilir. Joe DiPasquale ayrıca şunu da vurguladı:

“İleriye dönük olarak, piyasayı konsolide etmek ve 12.000 doların üzerinde başka bir hamle yapmak için 11.000 dolar ile 11.500 dolar arasındaki destek bölgesine dayanmasını bekleyebiliriz.”

Bitcoin’de Ayı Bekleyenler de Var

Bitcoin, hafta başında 12 bin dolar seviyesini geçmiş ve topluluğa büyük bir heyecan yaşatmıştı. Fakat lider kripto para birimi daha sonra hızlı bir geri çekilme yaşadı. Bitcoin, yazının yazıldığı sırada 11 bin 856 dolardan işlem görüyor. Peki BTC için sıradaki hedef ne? Birçok analist şu anki durumun bir boğa piyasası olduğu konusunda hem fikir. Kısacası bu düşüşe rağmen, tekrar bir yükselişin yaşanacağını dile getiriyorlar. Fakat piyasanın ayı sinyalleri verdiğini ifade eden de var.

Popüler analist Aayush Jindal, Bitcoin’in kritik bir kavşağa ulaştığını dile getiriyor. Jindal’a göre BTC 11.500 dolarlık kritik destek bölgesinin de altına düşebilir.

Yatırımcılar HODL Modunda

Bir başka önemli isim CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju ise insanların Bitcoin’lerini cüzdanlarında tuttuğunu dile getiriyor. Ona göre insanlar BTC’de HODL moduna geçti. Ju, şunları söyledi:

“İnsanlar Mart ayındaki gibi büyük satışlar için endişelenmeye devam ediyor, ancak borsalarda o günkü kadar boşta (satılmayı bekleyen) Bitcoin yok. #BTC borsa rezervi yılın en düşük seviyesine ulaştı ve madenciler ellerinde tutuyor. Yükseliş trendinin zarar görmeyeceğini düşünüyorum.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner