Yükleniyor...

Heyecan Uyandıran En Yeni DeFi Platformları

Bu rehberimizde sizlere en yeni DeFi platformları nedir?

heyecan uyandiracan en yeni defi platformlari

Bu rehberimizde sizlere en yeni DeFi platformları nedir? En yeni DeFi platformları ne işe yarar? gibi soruların cevaplarını sunacağız.

Piyasaya henüz çıkan DeFi platformlarını tanıtmadan önce. Kısaca DeFi nedir, ne değildir ona bakalım.

DeFi Nedir? 

DeFi, merkeziyetsiz finans demektir. DeFi, merkezi olmayan/izinsiz finansal hizmetlerin kolaylaştırılması için herkese açık olarak dağıtılmış defterler üzerine inşa edilen uygulamalardan oluşan bir ekosistemdir. DeFi ile internete erişimi olan herkes finansal hizmet de alabilir.

Biliyorsunuz DeFi, son 1 yıldır blockchain topluluğunda trend bir konu haline geldi. DeFi, Bitcoin aracılığıyla sadece paranın merkeziyetsizliğini değil aynı zamanda geleneksel finans endüstrisini genel olarak merkeziyetsiz bir hale getirmek gibi daha geniş bir yaklaşım hedefliyor. Girişimin özü, blok zinciri altyapısına dayalı izinsiz bir finansal hizmet ekosistemi sağlamak için geleneksel finansal hizmetleri herkese açmaktır. Günümüzde de bu kapsamda birçok farklı DeFi platformu ortaya çıkmaktadır. Biz de bu yazımızda sizlere en yeni DeFi hizmetlerini tanıtacağız.

En Yeni DeFi Platformları

Gün geçtikçe daha farklı ve daha yenilikçi DeFi platformları ortaya çıkmaya başlıyor. DappRadar’ın hazırladığı listede yer alan bu DeFi platformlarının bazılarını sizlere tanıtmak istedik.

PancakeSwap Nedir?

PancakeSwap, BEP20 token’larını takas etmek için kurulan merkezi olmayan bir borsadır. SushiSwap’e aşina mısınız? O zaman PancakeSwap’i kavramakta sorun yaşamazsınız. Her ikisi de tasarım açısından inanılmaz derecede benzerdir. PancakeSwap anonim geliştiriciler tarafından Binance Smart Chain’de başlatılmış bir DEX’tir. Biraz Ethereum’un SushiSwap’ine (topluluk yönetişimi, likidite sağlayıcı token toplama yeteneği) benziyor, ancak aynı zamanda bir tür stake etme mekanizması da içeriyor.

pancakeswap

PancakeSwap, otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) modeli kullanır. Bu, platformda dijital varlıkları takas edebilirsiniz ancak bu başka biriyle eşleştirildiğiniz bir sipariş defteri olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, bir likidite havuzuna karşı işlem yaparsınız.

Bu havuzlar diğer kullanıcıların fonlarıyla doldurulur. Bunları havuza yatırırlar ve karşılığında likidite sağlayıcı (veya LP) token’ları alırlar. Bu token’ları, paylarını ve işlem ücretlerinin bir kısmını geri almak için kullanabilirler. LP token’larına FLIP token’ı denir. Bunları çeşitli şekillerde görebilirsiniz. Örneğin havuza BUSD ve BNB eklerseniz, karşılığında BNB-USDT FLIP token’ları alırsınız. BAND ve BNB? BAND-BNB FLIP token’ları alırsınız.

Ama bekleyin, dahası var! PancakeSwap ayrıca ikincil bir token olan CAKE’yi de Farm yapmanıza izin verir. Farming ile LP token’larınızı yatırabilir ve sizi CAKE ile ödüllendiren bir işlemde kilitleyebilirsiniz.

Cross Finance Nedir?

Bir zincirler arası takas ve çok zincirli likidite havuzu platformu olan Cross Finance, ‘DeFi’ı tek bir yerde toplar. DeFi’nin sorunlarından biri, farklı blok zincirlerinde ayrı ayrı duran yüksek çekiş gücüne sahip DeFi dapp’leri tarafından parçalanmış olmasıdır. Cross Finance’in çözümü, tüm zincirleri birbirine bağlamak ve kullanıcıların yerel ve sentetik varlıklar üzerinde takas ve getiri taraması yapmasına olanak sağlamaktır. Cross Finance ile sınırsız ticaret ve hasat yapmak mümkündür.

AAA

Herhangi bir blok zincirindeki herhangi bir varlığın sentetik sürümü, güvenilir köprüler aracılığıyla Cross Finance üzerinde bulunabilir. Köprüler, merkezi olmayan bir bekçi grubu tarafından desteklenmektedir. Tüm saklama kuruluşlarının, Teminat-Mevduat oranı %100’ün üzerinde olacak şekilde varlıklarını ön teminatlandırması gerekir. DEX’in programlanmış fiyatlandırma sistemi Otomatik Piyasa Yapıcıdır. Likidite sağlayıcıları ticaret ücretinden yararlanır ve farming karı verir.

Birden fazla merkezi olmayan ağda DEX’lerden likidite havuzlarına fon ekleyin (Binance Akıllı Zincir üzerindeki Cross Finance & BurgerSwap havuzlarından, ardından Ethereum, Tron ve diğer blok zincirlerindeki DEX’lerden başlayarak) ve ödüllü token CRP’yi toplayın. Diğer AMM platformlarının yüksek çekiş gücünden yararlanan Cross Finance size harika APY’ler sunuyor.

DokiDoki Finance Nedir?

Doki Doki Finance, The DDF Projesi, sizlere retro bir Japonya’da DeFi’ı tecrübe etmenize olanak tanımaktadır. Projenin amacı katılımcılara sürdürülebilir uzun vadeli değer sağlamak için tasarlanmış, DOKI token’ı ile yönetilen, oldukça sürdürülebilir bir DeFi ürünleri paketi oluşturmak. DokiDoki’de adil bir dağıtım var. Herhangi özel bir anlaşma yok, ekip için hiçbir şey yok, airdrop yok, özel satış yok. Tamamen sıfırdan oluşturulmuştur, diğer projeler gibi çatal değildir.

1IfETlkA0yMpJHNF45Aibhg

DokiDoki‘nin ürünlerinden olan DStake, DOKI kazanabileceğiniz dört havuz sunar. Her bir havuzun adı, her bir havuzdan DOKI kazanmak için neyi yatırmanız gerektiğini size söyler. İlk ürünleri olan DStake’in tek amacı, ana ekosistem token’ı olan DOKI’nin adil dağıtımını kolaylaştırmaktır. Sonraki aşamalarda, DOKI için yeni ve ilginç kullanım durumları yaratacak ve paydaşlarına sürdürülebilir değer getirecek çeşitli ek DeFi ürünlerini piyasaya sürmeyi planlıyorlar.

DSwap ise Uniswap ve Sushiswap için bir alternatif olarak görülebilir. Henüz piyasaya sürülmediği için ayrıntılar şimdilik gizlenmiştir.

Dracula Protocol Nedir?

Dracula Protocol, diğer DeFi projelerine nazaran çok daha farklı bir fikirle ön plana çıkmaktadır. Projenin arkasındaki ekip enflasyona bağlı risklerin bu platformla ortadan kalkabileceğini ifade etmektedir. Onlara göre sunulan bu çözüm DeFi ekosistemine istikrar sağlayacaktır.

dracula protocol

DRC, Dracula Protocol’ün yerel token’ıdır. DraculaToken (DRC), özel oylama işlevine sahiptir. Kullanıcılar, protokol havuzlarındaki token’ları stake etmek için DRC alır. DRC stake havuzlarının her biri, ekosistemdeki mevcut projelerden (diğer bir deyişle kurban) birinden belirli bir havuza karşılık gelir. Havuzlar bir vekil olarak çalışır ve farklı adaptörler aracılığıyla hedef havuzlara stake etme amacıyla fon aktarır. Buna ek olarak, her havuzun ilgili havuzdan ödül talep eden, daha sonra ETH için sattığı ve DRC-ETH havuzunda geri alma ve yakma stratejisi uygulayan bir boşaltma işlevi vardır.

Tane tane anlatmak gerekirse;

  • Proje kullanıcılara stake fonları için vekil havuzları sağlar.
  • Kazanılan fonlar, mağdurların sözleşmeleri için adaptörler kullanılarak ilgili mağdurun havuzlarına aktarılır.
  • Bu, Dracula akıllı sözleşmesinin kurbanın token’ları almasına ve kullanıcının DRC almasına neden olur.
  • Bir boşaltma işlevini çağırmak, kurbanların ETH için ödül token’larını satar, DRC-ETH havuzunda ETH’yi değiştirir ve ardından DRC’yi yakarak DRC / ETH oranını artırır.

Kiwi Token Nedir?

KIWI bir topluluk projesi ve ilk madencilik yapılabilir ERC20/918 token’larından biridir. Ön madencilik veya ICO yoktur. Dolayısıyla, kendine özgü bir değere, adil dağıtıma ve kurumsal gündeme sahip değildir. KIWI, kripto para birimi ödemelerinde, NFT ticaretinde, katılım ödüllerinde ve topluluk geliştirmede kullanılır.

kiwi

Topluluk odaklı yaratıcı çalışma için doğal bir seçimdir. Standart bir Ethereum ERC belirteci olarak KIWI, tüm Ethereum tabanlı hizmetler ve dApp’ler ile %100 uyumludur.

Value DeFi Protocol Nedir?

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner