Yükleniyor...

Hindistan Merkez Bankası Kripto Paralar Konusunda Hala Endişeli

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, Merkez Bankası'nın kripto para konusunda hala “büyük endişeleri” olduğunu söyledi.

rbi

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, Merkez Bankası’nın kripto para konusunda hala “büyük endişeleri” olduğunu söyledi. Bu yorumlar RBI’nin bankalardan eski 2018 kripto para yasağı genelgesini kullanmamalarını isteyen bir genelge yayınlamasından sadece üç gün sonra geldi.

Ülkenin merkez bankası olan Hindistan Rezerv Bankası (RBI), geçen hafta bankalara kripto paraya gelen 2018 yasağını kaldırma konusunda bildirim yaptıktan sonra Başkan kripto para birimleri konusunda “endişeler” yaşamaya devam ettiklerini açıkladı. RBI Başkanı Shaktikanta Das bugün gerçekleşen çevrimiçi bir basın toplantısında, “RBI’nin pozisyonunda bir değişiklik yok. Hükümete ilettiğimiz gibi kripto para birimleriyle ilgili endişelerimiz var” dedi. Das, Şubat ayında da RBI’nin finansal istikrar açısından kripto paralar konusunda “endişeleri” olduğunu söyleyerek benzer yorumlar yapmıştı.

Genelgeden Bahsetti

Das, “Bazı bankaların müşterileriyle yazışmalarında hala bu eski genelgeye atıfta bulunmaları bizi şaşırttı” ifadelerini kullanırken, “Bu genelgeye atıfta bulunmak hiç doğru değil” diye konuştu. Nisan 2018’de RBI, bankaların ve diğer finansal kurumların kripto para müşterileriyle ilgilenmesini kısıtlayan bir kuralı kabul etmişti, ancak Yüksek Mahkeme geçen yıl bu kuralı bozdu. Yine de, HDFC Bank da dahil olmak üzere bazı büyük bankalar, müşterileri kısıtlamalar konusunda uyaran eski genelgeye atıfta bulunuyordu. Bu haftanın başlarında, HDFC Bank’ın uyarısını düzelttiği bildirildi.

Hintlilerin kripto paralara yatırım yapması gerekip gerekmediğine gelince, Das bugün RBI’nin herhangi bir yatırım tavsiyesi vermediğini söyledi. Das, “Her yatırımcının kendi değerlendirmesini yapması, kendi durum tespitini yapması ve kendi yatırımlarıyla ilgili çok dikkatli olması gerekir” dedi.

Hintli kripto borsası operatörleri, hükümetin kripto paraları yasaklamayacağı ve onu bir varlık sınıfı olarak düzenleyeceği konusunda iyimser.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner