Yükleniyor...

HSBC 250 Milyar Dolarlık İşlemi Blockchain İle Gerçekleştirdi

Küresel bir banka olan HSBC, Blockchain teknolojisini kullanarak 3 milyondan fazla döviz (fx) işlemi gerçekleştirdi.

HSBC Blockchain

Küresel bir banka olan HSBC, Blockchain teknolojisini kullanarak 3 milyondan fazla döviz (fx) işlemi gerçekleştirdi. Bir rapora göre, geçen yıl tamamlanan işlemlerin değeri 250 milyar dolar. HSBC işlemleri gerçekleştirmek için izinli bir özel Blockchain kullandığını belirtelim. Özel Blockchain’ler, tipik olarak HSBC gibi düzenlenmiş finansal kuruluşlar tarafından tercih ediliyor, çünkü katılımcıların anonimliğinin genel finansman için kabul edilemez olduğu konusunda bir geçici çözüm sunuyorlar.

Şu anda HSBC dünyanın en büyük finansal hizmetler sunan kuruluşlarından biri. Avrupa, Amerika, Orta Doğu ve Afrika ve Asya-Pasifik bölgesinde 80’den fazla ülkede ve bölgede 7.500 ofisi bulunuyor. Bunu akılda tutarak, Blockchain teknolojisi kullanılarak tamamlanan fx işlemlerinin bankanın toplam işlem hacmine kıyasla oldukça düşük olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Bankacılıkta Blockchain Teknolojisi

Paylaşılan veritabanlarını birleştirerek Blockchain teknolojisi birden fazla tarafın gerçek zamanlı olarak güncellenen dijital bir deftere aynı anda erişebilmesini sağlıyor ve bankalar gibi kurumların para tasarrufu yapmasını ve verimliliği en üst düzeye çıkarmasını sağlamak, özellikle de ticari işlemlerin uzlaştırılması ve tasfiyesi söz konusu olduğunda oldukça önem arz ediyor.

Bankalar ve diğer ana finans şirketleri uzun zamandır Bitcoin gibi kripto para birimleri konusunda şüpheci yaklaşıyorlar, ancak kripto paraları destekleyen teknolojiye gelince farklı bir tutum izliyorlar. Örneğin, HSBC geçtiğimiz yıl Mayıs ayında ING bankası ile ortaklık yapmış ve R3’ün Corda Blockchain platformunu kullanarak Cargill için (uluslararası bir gıda ve tarım şirketi) canlı bir ticari finansal işlem gerçekleştirdiğini açıklamıştı. O sırada işlem, Arjantinli soya fasulyesinin Cargill’in Cenevre’deki ticaret kolu aracılığıyla Singapur’taki yan kuruluşuna gönderilmesi amacıyla yapılmıştı. En önemlisi, işlem tartışmalı bir teknolojinin ticari ortamda uygulanabilirliğinin kanıtlanmasına yardımcı oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner