IMF'den Kripto Yasağına Dair Yorum • Coinkolik
Yükleniyor...

IMF’den Kripto Yasağına Dair Yorum

IMF, kriptoyu yasaklamanın ilerleyen dönemde sorun yaratacağını söyledi.

imf oOdk cover

IMF, kriptoyu yasaklamanın ilerleyen dönemde sorun yaratacağını söyledi.

ABD’deki düzenleyici ortamın sıkılaşmasının ardından kriptonun akıbeti merak ediliyor. Bununla birlikte IMF’den bu konuya dair bir açıklama geldi.

IMF: Kriptoyu Yasaklamak İlerleyen Dönemde Sorun Yaratacaktır

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Latin Amerika ve Karayipler’de dijital para birimlerinin düzenlenmesi ve kullanımı hakkında bir rapor yayınladı ve kripto para birimlerini yasaklamanın en iyi yaklaşım olmayabileceğini belirtti.

IMF raporunda, kripto para birimlerinin ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) benimsenmesine yönelik çeşitli yaklaşımlara değinildi. Bu yaklaşımlar arasında, Bitcoin’in El Salvador’da yasal ödeme aracı olarak kabul edildiği ve Bahamalar’ın kendi CBDC’si olan Sand Dollar’ı başlatması yer aldı.

IMF urdun

IMF, Brezilya, Arjantin, Kolombiya ve Ekvador gibi Latin Amerika ve Karayipler’deki ülkelerin dijital varlıkları benimsemelerinin dünyanın en yüksek ülkeleri arasında yer aldığını ifade etti. Bu ülkeler, banka hesabı olmayanlara daha hızlı ve daha ucuz ödemeler yapmalarına yardımcı olmak amacıyla dijital varlıkları benimsiyorlar. Rapora göre bölgedeki çoğu merkez bankası da dijital para birimlerini benimsemeyi düşünüyor veya benimsemekte.

IMF, iyi tasarlanmış CBDC’lerin ödeme sistemlerinin kullanılabilirliğini, dayanıklılığını ve verimliliğini artırabileceğini ve finansal katılımı artırabileceğini belirtti. Ayrıca, riskler nedeniyle bazı ülkelerin kripto varlıklarını tamamen yasaklamış olsa da bu yaklaşımın uzun vadede etkili olmayabileceğini söyledi. IMF’ye göre, bölge vatandaşların karşılanmamış dijital ödeme ihtiyaçları gibi kripto talebinin itici güçlerini ele almalı ve kripto varlık işlemlerini ulusal istatistiklere kaydederek şeffaflığı artırmaya odaklanmalı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x