Yükleniyor...

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: “Bankaların Kripto Paralara Alışması Gerekecek”

Kripto paraların ülkeler tarafından resmi olarak tanınması ve kullanılması, kripto para topluluğunda ve devletlerin düzenleyici kurumları arasında sürekli bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkıyor.

ingiltere merkez bankasi bankalar kripto paralara uyum saglamali

Kripto paraların ülkeler tarafından resmi olarak tanınması ve kullanılması, kripto para topluluğunda ve devletlerin düzenleyici kurumları arasında sürekli bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkıyor.

Son olarak İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, merkez bankasının görevleri arasında, ticari bankaları dijital para birimlerinin gelecekteki potansiyel etkisine karşı korumak bulunmuyor açıklamasında bulundu.

“İşimiz banka iş modellerini korumak değil. Bankaların, kripto paralara uyum sağlaması gerekecek. Bizim işimiz, banka iş modelleri değişirse bunun finansal ve makro ekonomik sonuçlarının yönetilmesini sağlamaktır.”

Merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC), geleneksel banka hesaplarında para tutma isteği bulunan yatırımcıların isteklerini önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahip olduğuna inanılıyor. Çünkü oluşturulacak fonlar, merkez bankaları tarafından sağlanan cüzdanlarda bile saklanabilir halde olacak.

İngiltere Merkez Bankası dahil olmak üzere dünyanın en büyük merkez bankalarından bazıları, kendi dijital para birimlerini piyasa sürülmesi konusunda araştırmalarını sürdürüyor. Dijital paralar ile yerel ve uluslararası ödemeler oldukça basit bir hale geleceğinden dolayı, birçok devlet konuya sıcak baksa da halen şüpheleri mevcut.

Dijital paralara en çok karşı çıkanlar ise, ticari bankalar oluyor. Çünkü dijital paralar ticari bankaları perakende mevduatları gibi istikrarlı finans kaynaklarından mahrum bırabilecek potansiyel güce sahip.

CBDC’ler konusunda en derin çalışmayı yapan ülkelerin başında Çin geliyor. Çin hem dijital paralar hem de blockhain konusunda büyük adımlar atmaya çalışıyor. Dijital Yuan çalışmaları hız kesmeden devam ederken, diğer bir yandan da blockchain ile alakalı olan işler meslek olarak kabul edildi. Bu etkenlerden dolayı Çin, kripto para piyasasına diğer ülkelere göre daha hızlı bir şekilde girecek gibi görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner