İngiltere Merkez Bankası: Yeni Bir Yola İhtiyacımız Var! • Coinkolik
Yükleniyor...

İngiltere Merkez Bankası: Yeni Bir Yola İhtiyacımız Var!

Yeni bir yol ihtiyacını gündeme getiren İngiltere Merkez Bankası, dijital pound üzerindeki baskısını artırıyor.

Ingiltere Merkez Bankasi CBDC

Yeni bir yol ihtiyacını gündeme getiren İngiltere Merkez Bankası, dijital pound üzerindeki baskısını artırıyor.

Küresel çapta merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerine çalışmalar yoğunluk kazandı. Özellikle Avrupa, MiCA düzenlemelerinin ardından dijital varlıklara ve blockchain‘e odaklandı. İngiltere Merkez Bankası da benzer çalışmaları yürütüyor. İngiltere Merkez Bankası Strateji Başkanı William Lovell, dijital pound için bastırdıklarının mesajını verdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Lovell, insanların ödeme şeklinin ve ödeme yönteminin değiştiğine dikkat çekerek, yeni bir yola ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

İngiltere Merkez Bankası Dijital Pound için Çabalıyor

İngiltere Merkez Bankası, dijital para risklerinden arındırılmış yeni bir yolun olduğunu savundu.

İngiltere Merkez Bankası Strateji Başkanı William Lovell, “İnsanların ödeme şekli değiştikçe, risk profili de değişiyor ve merkez bankası olarak yapmamız gereken şeyler de değişiyor.” dedi. Lovell’ın odağında, dijital pound’ın daha güçlü ve daha verimli bir CBDC haline getirilmesi yer alıyor.

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Lovell, şunları söyledi;

On poundluk CBDC, on poundluk banknot gibi olacak. Birleşik Krallık’ta nakit kullanımının azaldığını gördüğümüz için insanlara bu seçeneği sunmanın gerçekten önemli olduğunu düşünüyoruz.

Lovell, ayrıca, İngiltere Merkez Bankası’nın CBDC’nin çevrimdışı ödemelerinde de kullanım sağlamasının üzerine düştüğünü aktardı. Bu kapsamda, dijital pound için Kanada Merkez Bankası ile yapılan iş birliğine vurgu yapıldı.

İngiltere Merkez Bankası‘nın hedefindeki CBDC’nin, kullanıcı verilerine erişmemesi ve kara para aklamayı önleme verimliliğine sahip olması planlanıyor. Önerilen bu yeni CBDC, gizliliği sağlarken banka işlemleri riskini de azaltmayı hedefliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x