Yükleniyor...

Kart Dolandırıcılarının Yeni Hedefi Kripto Paralar

Popülerliği artan kripto paralar, Avustralya'da kredi kartı dolandırıcılarının radarına girdi.

Kart Dolandiricilarinin Yeni Hedefi Kripto Paralar

Popülerliği artan kripto paralar, Avustralya’da kredi kartı dolandırıcılarının radarına girdi.

Blockchain ekosisteminde bulunan kötü niyetli kişilerin fon çalma ve insan dolandırma girişimleri olmuştu. Bu kez dolandırıcılar farklı bir alandan gelerek karşımıza çıkıyor. Sydney Morning Herald‘ın raporuna göre kripto sektöründe kaybolduğu bildirilen para miktarı artış gösteriyor.

Dolandırıcılar Gözlerini Kartlardan Kripto Paralara Çevirdi

Çoğu dolandırıcı artık kripto para birimlerinde ödeme istiyor, çünkü anonimlikleri failleri tanımlamayı veya kaybedilen parayı kurtarmayı çok daha zor hale getiriyor. Kripto para ile ödeme yapmak isteyen kullanıcıların biraz daha dikkatli hareket etmesi gerekiyor.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), 2021 yılında yalnızca Bitcoin’in (BTC) ödeme yöntemi olduğu 84 milyon dolarlık zarar bildirilen dolandırıcılık olayı açıkladı. Sydney Morning Herald raporunda açıklanan bu zarar, 2019 yılında 19 milyon dolar, 2020 yılında ise 27 milyon dolardı. Yüzde 100’ün üzerinde bir artış olduğu görülüyor.

Avustralyadan Kripto Para Kullaniminda Yeni Adim

Tüm bunlara ek olarak, bu yıl yaşanan olayların tümü tüketiciler tarafından rapor edilmediğinden, kriptonun ödeme yöntemi olduğu gerçek kayıpların çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

ACCC başkan yardımcısı Delia Rickard‘a göre, hızla artan fiyatlar nedeniyle kripto para birimleri 2021’de dolandırıcılar için daha da kazançlı bir hedef haline geldi. ACCC, tüketicilerin kripto para dolandırıcılığına karşı savunmasız olduğu konusunda uyardı. Bu nedenle şüpheli yatırım teklifleri söz konusu olduğunda çok dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner