Yükleniyor...

Kripto Para Dünyasında Bu Hafta Neler Oldu? (11-15 Kasım 2019)

Andreessen Horowitz Kripto Para Start-up Okulu Açıyor ABD’li ünlü girişim sermayesi şirketlerinden Andreessen Horowitz (a16z) kripto start-up okulu açacağını açıkladı.

Kripto Para Dünyasında Bu Hafta Neler Oldu 4 8 Kasım 2019

Andreessen Horowitz Kripto Para Start-up Okulu Açıyor

chris_dixon-a16z

ABD’li ünlü girişim sermayesi şirketlerinden Andreessen Horowitz (a16z) kripto start-up okulu açacağını açıkladı. a16z Ortağı Chris Dixon’ın şirket blog’unda yayımladığı yazıda okula ilişkin bilgi verdi.

Chris Dixon’ın verdiği bilgiye göre, okulun adı Crypto Startup School olacak ve okulda 7 haftalık eğitim sunulacak. Eğitimin Şubat 2020’de başlayacağı Crypto Startup School’da kripto para teknolojilerinin geniş kitlelerce anlaşılması hedefleniyor. Bununla birlikte eğitim ücretsiz olacak ve eğitimlere şahsen katılmak gerekecek. Zira, eğitimler a16z’nin şirket merkezinin bulunduğu California’da yürütülecek.

Crypto Startup School’daki müfredattan bazı ders başlıkları şöyle: Kripto İş Modelleri, Kripto Ekonomisi, Pazara Çıkış Stratejileri ve Yazılımcılarla İlişkiler, UX, Ürün Geliştirme ve Güvenlik ile Fon Toplama Rehberi. Eğitimler videoya çekilecek ve ileride online ortamda paylaşılacak.

Son olarak Chris Dixon eğitimlerin ardından girişim kurmak isteyenlerden hisse almayacaklarını belirtiyor.

Huobi, ABD Hesaplarını Donduruyor

huobi

Kripto para borsası Huobi, ABD’deki kullanıcı hesaplarını donduracağını açıkladı. Dondurma işlemi 13 Kasım itibarıyla başladı. Bununla birlikte bu dondurma işlemi bir anda olmayacak ve zamana yayılacak.

Huobi Global’in şirket blog’undan yaptığı yayımlanan açıklamaya göre, ABD’li kullanıcılara bugüne kadar satın aldıkları kripto paraları kredili şekilde satmaları ve sahip oldukları varlıkları platformdan kaldırmaları öneriliyor. Öte yandan, daha önce Huobi’nin ön ödemeli kartlarını satın alan kullanıcıları için ise bu kartlar için yaptıkları ödemelerin iade edileceği belirtiliyor.

Huobi Global’in bu hamlesinin ABD piyasasından tamamen çekilmek anlamına gelmediği ifade ediliyor. Zira, Huobi’nin San Francisco merkezli, HBUS ile stratejik bir anlaşması bulunuyor. HBUS, ABD’li kullanıcılar hizmet veren bir platform ve Binance.US’e benzer şekilde Huobi Global’den bağımsız şekilde hesaplarını yönetiyor.

Kim Dotcom’un Kripto Parası İptal Edildi

kimdotcom

Kripto para borsası Bitfinex, Kim Dotcom’un kripto para çıkarma planlarını iptal etti. Bitfinex iptal kararına gerekçe olarak hızla değişen yasal konulardaki belirsizliği gösterdi. Diğer bir gerekçe ise Kim Dotcom’un adından kaynaklanıyor ve bu şekilde fon toplamasının risk taşıdığı ifade ediliyor.

Kimcoin adıyla piyasaya çıkarılması planlanan kripto paranın online içerik alışverişinde kullanılması tasarlanıyordu. Kim Dotcom, kripto parası Kimcoin’i piyasaya çıkarmak için K.im isminde bir şirket kurmuştu. K.im’in internet sitesinde yayımlanan yol  haritasına göre, Kimcoin’in 2020’nim üçüncü çeyrek döneminde piyasaya çıkarılması düşünülüyor.

Alman/Fin kökenli bir iş insanı olan Kim Dotcom’un gerçek ismi Kim Schmitz ve şu an Yeni Zelanda’da yaşıyor. Dotcom, kötü şöhretini 2005’te kurduğu Megaupload.com’a borçlu ve ABD tarihinin en büyük telif hakkı ihlallerinden birine imza atmış durumda. Bir dosya paylaşım platformu olan Megaupload ile kullanıcılar ücretsiz şekilde müzik ve film gibi içerikleri ücretsiz şekilde paylaşabiliyordu.

BM: Kuzey Kore, Blockchain Üzerinden Para Aklıyor

kimjongun-kuzeykore-bm-haber

Birleşmiş Milletler (BM), Kuzey Kore’ye paravan bir blockchain firması üzerinden kara para akladığı suçlamasında bulundu. BM Güvenlik Komisyonu Yaptırımlar Komisyonu’nun yaptığı açıklamaya göre, söz konusu paravan şirket Hong Kong’da bulunuyor.

Marine China isimli paravan şirket bu yılın başlarında kuruldu. Tek kişinin yönettiği şirket yöneticisi ise Julian Kim ve Tony Walker adlarıyla biliniyor. Şirket blockchain platformu üzerinden gemicilik ve lojistik işi yapıyor. İddialara göre, Marine China, Singapurlu bankalardan para alarak aklıyor ve sisteme sokuyor.

Öte yandan, BM Güvenlik Komisyonu, Kuzey Kore’nin geçtiğimiz 5 bin dijital para işlemi gerçekleştirdiğini ve bu nedenle işlemleri takip etmenin çok zor olduğunu kaydediyor. Bununla birlikte, Kuzey Kore’nin 2018’de siber saldırılar sayesinde 2 milyar doların üzerinde gelir elde ettiği bildiriliyor.

Bitcoin Dünyasında Bu Haftanın Dikkat Çeken Yazı ve Raporları

İsmail Polat: Türkiye’nin Dijital Parası

Ismail_Hakki_Polat_Portfolio

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, şahsî blog’unda bu hafta Türkiye’nin ilk dijital parasını değerlendiriyor. Polat’a göre, dijital para kurgusu sayesinde Merkez Bankası ülke içinde yapılan tüm işlemleri anlık takip edebilme gibi bir avantaja sahip olurken, ülkenin genel parasal işleyişi ve dijital harcamalarına ilişkin kuş bakışı bir görünüm elde edebilecek ve buna bağlı olarak para politikalarını da anlık veya uzun vadeli biçimde sevk ve idare edebilecek. Polat’ın yazısının tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

BCTR’nin KVKK ve Blokzinciri (Blockchain) Raporu

bctr-rapor

Blockchain Türkiye’nin (BCTR) “KVKK ve Blokzinciri” başlıklı raporu yayımlandı. Raporun girişinde, “Kişisel veriler de dahil ağ̆ üzerinde tutulan veriler Blokzinciri teknolojisinin temel bileşenlerinden birini oluşturmakta olup; söz konusu teknoloji bu bakımdan, son zamanlarda kişisel verilerin korunması mevzuatına dair yapılan çalışmaların önemli konularından birini oluşturmakta ve zaman zaman sert eleştiri oklarının da hedefi olmaktadır” ifadelerine yer veriliyor. BCTR’nin raporunu buradan indirebilirsiniz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x