Kripto Para Güvenli mi? Param Çalınabilir veya Sıfırlanabilir mi? • Coinkolik
Yükleniyor...

Kripto Para Güvenli mi? Param Çalınabilir veya Sıfırlanabilir mi?

Bu yazımızda kripto para güvenli mi, kripto para çalınabilir mi veya kripto para sıfırlanabilir mi gibisinden merak edilen birkaç sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Kripto Para Güvenli mi

Bu yazımızda kripto para güvenli mi, kripto para çalınabilir mi veya kripto para sıfırlanabilir mi gibisinden merak edilen birkaç sorulara cevap vermeye çalışacağız. Tüm bu sorulara genel olarak cevap vermeye çalışacağız.

Kripto Para(lar) Güvenli mi?

Bilinçli Olun

Kripto Para Güvenli - Bilinçli Olun

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Öncelikle, her yatırım aracına yatırım yaparken yapılması gerektiği gibi bilinçli bir yatırımcı olunması gerekiyor. Bunun için okumak ve araştırmalar yapmak şart. Kripto para piyasasında önlemler aldığınız sürece güvendesiniz ve en önemlisi önlem aldığınız sürece kripto para piyasası güvenilirler.

Bu piyasada kripto paranızı korumak için güvenlik önlemlerini almalı, güvenliğinizi ihmal etmemeniz gerekiyor.

Paranız Sıfırlanabilir, Ancak!

Kripto Para Güvenli mi - Parolanız Sıfırlanabilir

Dijitalin her yerinde olduğu gibi kripto para piyasasında da parolanız sıfırlanabilir. Elbetteki önlemlerinizi almazsanız.

Uzun vadeli bir yatırımcıysanız kripto para veya paralarınızı paper wallet ya da hardware wallet’da saklamanızı öneririz. Bu iki tip cüzdanlardan herhangi birisini kullanmıyorsanız ve paranızın tamamı tek bir borsadaysa ve o kripto para borsası batar ya da faaliyetlerini bir anda sonlandırıp sırra kadem basarsa paranız sıfırlanacak, buhar olacaktır. Özellikle donanım cüzdanı kullanmak faydanıza olacaktır.

Kripto para yatırımı yapmaya başlamadan önce hazırlık yapmalısınız. Hiçbir yerde kullanmadığınız, tümüyle bu işe özel bir mail adresi oluşturarak başlayabilirsiniz. Borsada bu mail adresini borsada kullanın. Telefonunuza Google Authenticator uygulamasını indirin ve kullandığınız borsada 2FA yani iki adımlı doğrulamayı etkinleştirerek Google Authenticator uygulaması üzerinden gerekli ayarlamaları yapın.

Yeter mi? Yetmez… Varsa, borsa platformunda IP kısıtlama özelliği bulunuyorsa (elbetteki internet sağlayıcısıyla görüşerek statik IP satın almalısınız) kripto para çekimlerini önlemek için IP adresinizi borsaya tanımlayın. Bu şekilde izniniz dışında kripto para çekme işlemi yapılamayacaktır.

Kullandığınız Borsalara Dikkat Etmelisiniz

Kripto Para Güvenli mi - Kripto Para Borsaları

Merdiven altı, yasal olarak izinsiz çalışan, sadece isminin içinde “Banka” geçen bir yere paranızı yatırır mısınız? Kripto paralar için de aynı şey geçerli.

Ülkemizde kripto para borsaları için özel bir lisans veya yetkilendirme yapılmıyor, çünkü kripto paralar ülkemizde gri alanda. Buna karşın kendini kanıtlamış borsalarda yatırım yapmanız faydanıza olacaktır. Bu konuda şahsen kullandığım kripto para borsası Paribu‘yu şiddetle tavsiye ederim. Kripto para borsasında şimdiye kadar hiçbir hack saldırısı veya erişim sorunu ile karşılaşılmadı. Oldukça temiz bir sicili bulunuyor. Kullandığınız veya kullanacağınız borsaların geçmişlerini mutlaka araştırın. Elbetteki ülkemizde sadece Paribu’yu kullanmak zorunda değilsiniz. BTCTurk gibi alternatif borsalara da yönelebilirsiniz.

Borsalar arasında paranızı bölebilirsiniz ki bunu mutlaka yapın. Mesela 10 BTC’lik yatırımınızın 8 BTC’sini Paribu’ya, 2 BTC’sini BTCTurk’e koymak gibi. Böylece riski bölmüş olacaksınız.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x