Yükleniyor...

Kripto Para Piyasasında Düzenlemeye İhtiyaç Var

Finansal krize yanıt vermede güvenli bir liman olarak varlıklarını kripto para haline getiren insanların akademik dünyanın da dikkatini çekti.

kripto para piyasası düzenleme

Finansal krize yanıt vermede güvenli bir liman olarak varlıklarını kripto para haline getiren insanların akademik dünyanın da dikkatini çekti. Oxford Üniversitesinden araştırmacılar, kriz zamanlarında sistematik riski önlemek için kripto para piyasası düzenlemesinin gerekli olduğunu savunuyorlar.

17 Nisan’da yayınlanan bir Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi blog yazısına göre, araştırmacılar kripto para ticaretinin geleneksel finans için bir tehdit oluşturabileceğini ve kriz zamanında sisteme yönelik sistematik riskleri önlemek için sıkı bir şekilde düzenleme getirilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Araştırmacılar, kripto para işlemleri merkezi bir otoriteye bağlı olmadığından, yatırımcıların fonlarını korumak için hükümetlere ve bankalara olan güvenlerini kaybettiklerinde sermayelerini kripto para piyasasına taşıma eğiliminde olduklarını söylüyor. Araştırmacılar 1 Ocak ile 11 Mart arasındaki ticaret hacimlerini incelediler. İlk 100 kripto para birimindeki işlemlerin rapor edilen Kovid-19 vakalarının sayısıyla birlikte arttığını buldular. Ancak, bu pozitif korelasyon, insanlar geleneksel finansal piyasaya daha olumlu tepki vermeye başladığında tersine döndü.

Sürü Bilinci Risk Oluşturabilir

Araştırmacılar, kripto para piyasasının birçok yatırımcının benzer şekilde davrandığı sürü bilinciyle açıklanabilecek yüksek volatilite, çöküşler ve balonlar gösterdiğini savundu. Ayrıca, mevcut kripto pazarını hafifçe düzenlenmiş ve şeffaf bilgilerden yoksun olarak tanımladılar.

Blogda şöyle deniyor:

“Gelişmiş yatırımcılar, token’lar için yapay bir talep yaratarak ve daha sonra token’larını hızlı bir şekilde satarak, bilgisiz yatırımcıları zarara uğratıyor.”

Araştırmacılar, bilgisiz yatırımcılar sürü davranışında bulunurlarsa bu durumun pazarın çökmesine yol açabileceğinden endişe ediyorlardı. Geleneksel finans piyasasının bu tip bir zarardan kurtulması için acilen düzenlemelerin şart olduğu dile getiriliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner