Yükleniyor...

Kriptonun İlk Çeyrek Karnesi: Coin’lerde Neler Yaşandı?

2023 yılının ilk çeyreğinde, BTC, ETH, DOGE, XRP, ADA tarafında nasıl bir fiyat hareketliliği yaşandı?

1.çeyrek

2023 yılının ilk çeyreğinde, BTC, ETH, DOGE, XRP, ADA tarafında nasıl bir fiyat hareketliliği yaşandı?

2023 yılının Nisan ayına adım atmamız ile birlikte sonlanan ilk çeyrekte, kripto sektöründe birçok hareketlilik meydana geldi. Yalnızca kripto para piyasasında değil, küresel olarak birçok finans alanında kayda değer farklılıklar görüldü. Ocak ayının başından beri ciddi anlamda yükseliş seyreden kripto paralarda, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Cardano (ADA) ve Dogecoin’i (DOGE) değerlendirdik.

Zaman zaman Fed faiz kararlarının, zaman zaman da banka krizlerinin darbe vurduğu kripto endüstrisi, bir şekilde yoluna devam edip yükseliş doğrultusunda ilerlemeyi başardı. Peki ya kripto para piyasasının başlıca isimleri bu zaman aralığında nasıl bir performans sergiledi?

Bitcoin (BTC): Piyasanın Bayrağı Onun Elinde, Yüzde 74.52’lik Artış

2023 yılına 16.719 dolardan adım atan BTC, özellikle de 1.çeyreğin sonlarına doğru göstermiş olduğu hacimli mumlar ile sektörün lideri olduğunu belli etti. Ocak ayının bitmesiyle birlikte, FUD haber akışının da hızlandığı görüldü. Bu haber akışları BTC’yi, 2-10 Şubat tarihleri arasında yüzde 12’lik bir düşüşe yönlendirdi. Kripto para yatırımcılarında, “acaba bu yükseliş bir aldatmaca mıydı?” sorusu oluştu.

Ekran Resmi 2023 04 07 15.36.45 1

Ardından, HongKong taraflı gelen haberler ile yeniden atağa kalkan BTC, “Asya merkezli kripto projeleri eşliğinde büyük bir alıcı kitlesi” yakalamış oldu. Mart ayının ortasında başlayan banka krizleri, kripto endüstrisine olan eğilimi tetikleyip, piyasaya para girişini artırmıştı. Kısa zaman aralığında 29.178 dolara ulaşan BTC, son 10 ayın zirvesini görerek ilk çeyrek için kripto yatırımcılarından takdir almayı başardı.

Ethereum (ETH): Shanghai ve Capella El Ele, Yüzde 55,85’lik Artış!

Shanghai ve Capella tarihlerinin yaklaşmasıyla, kripto sahnesinde boy gösteren ETH, ilk çeyrek için yüzde 56’ya yakın bir artış gösterdi. 1.192 dolar seviyelerinden yeni yıla adımını atan ETH, 2023 senesinin ilk çeyreğinde 1.858 dolara ulaşarak son 7 ayın zirvesini gördü. Diğer altcoin’lere oranla daha temkinli hareket eden ETH, kısa zaman aralığında çok sert fiyatlamalar gerçekleştirmedi. 10 Mart tarihinde 1.370 dolara düşen ETH, kripto pazarı için korku dolu bir kısa süreç yaratsa da, Shanghai ve Capella yükseltmesine gün sayıldıkça bu performansını toparlamış oldu.

Ekran Resmi 2023 04 07 16.42.02

Shanghai ve Capella için gün sayan ETH, Nisan ayının başından itibaren hamle yaparak, fiyat zirvesini 1.942 dolara kadar taşımayı başardı. Shanghai ve Capella güncellemeleri öncesinde pozitif bir atmosfer yaratan ETH, gösterdiği fiyat ivmesiyle birçok altcoin’in de yükselişine zaman hazırladı.

Ripple (XRP): SEC Davasının Yıldızı, Yüzde 100’e Yakındı!

Yeni yıla dip fiyatlarda yelken açan XRP, SEC davasındaki gelişmeler üzerine tüm odağı yeniden kendine toplamayı başardı. Kripto ekosisteminin en köklü coin’lerinden birisi olan XRP, ilk çeyrekte yüzde 94,59’luk bir yükseliş sergiledi. Bu yükseliş ile birlikte popüler coin, sene başından beri neredeyse fiyatını ikiye katlamış oldu. Yatırımcılarının merakla beklediği SEC davasından olumlu gelişmelerin gelmesiyle rüzgarı arkasına alan XRP, ilk çeyreğe damga vuran altcoin’ler arasında yer aldı.

Ekran Resmi 2023 04 07 16.13.02

Güncel olarak aylık ve haftalık açılış fiyatının altında hareket eden XRP, yeni senenin ilk çeyreğinde çok konuşulan bir fiyatlama yarattı. Önceki dönemlerde, “piyasanın artışına tepkisiz kalmasıyla bilinen XRP, bu sefer büyük bir rekabet göstererek altcoin’lerin tahtına oturdu.

Dogecoin (DOGE): Twitter Jesti Geç Kaldı: Yüzde 44.10’luk Artış

Diğer coin’lere oranla daha zayıf bir performans gösteren DOGE, aslında Twitter jestinin gerçekleşme tarihinden dolayı ilk çeyreği kaçırmış oldu. DOGE’nin maksimalistlerinden ve Twitter’ın sahibi olan Elon Musk, sene başından bu yana DOGE’de inanılmaz bir atmosfer yaratmıştı. Geçtiğimiz günlerde Twitter’ın anasayfasına DOGE logosunu eklemesiyle şaha kalkan memecoin, kısa sürede yüzde 66’lık bir yükseliş sergilemişti. Fakat Twitter’ın bu hamlesi, Nisan ayında geldiği için ilk çeyrek performansına dahil olamadı.

Ekran Resmi 2023 04 07 16.13.53

2023 yılının ilk çeyreğinde diğer kripto paralara oranla daha cılız kalan DOGE, Twitter’ın bu yeniliğinden sonra gerçek anlamda “bahar havası” yakaladı. Elon Musk’ın öne çıkarmasıyla büyük volatilite yakalayan DOGE için, kripto topluluklarından halen daha 1 dolar hedefi gelmeye devam ediyor.

Cardano (ADA): CEO’suyla Parladı: Yüzde 74.41’lik Artış!

Sektörün eski isimlerinden olan ADA, özellikle bu sene itibariyle CEO’su Charles Hoskinson’un eşliğinde iyi bir hava yarattı. Hoskinson’un özellikle de ADA tarafında gelecek olan yeniliklerden bahsetmesi ve kripto hakkındaki bulunduğu gelece dair yorumlar, ADA’yı sessizliğininden çıkartıp ayağa kaldırmış oldu. Yaklaşık olarak yüzde 75 artan ADA, bu fiyatı gördükten sonra satış dalgasıyla karşılaşıp düşen trend içine girmişti. BTC’nin de değer kazanmasıyla yeniden ivme kazanan majör coin, aylık açılış fiyatına göz dikmiş görünüyor.

Ekran Resmi 2023 04 07 16.20.47

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner