Yükleniyor...

Küba Merkez Bankası, Dijital Varlık Hizmet Sağlayıcıları İçin Lisans Çıkaracak

Küba'nın merkez bankası Banco Central de Cuba (BCC), 26 Nisan'da sanal varlık servis sağlayıcıları (VASP'ler) için lisans çıkaracağını duyurdu.

kuba kripto sanal varlik lisans

Küba’nın merkez bankası Banco Central de Cuba (BCC), 26 Nisan’da sanal varlık servis sağlayıcıları (VASP’ler) için lisans çıkaracağını duyurdu.

26 Nisan Salı günü yayınlanan ve Küba Merkez Bankası kararını içeren 43 No’lu Gaceta Resmi Gazetesi’ne göre, sanal varlıklarla ilgili hizmetler sunmak isteyen herkesin önce BCC’den lisans alması gerekiyor. Ağustos 2021’de, devlet tarafından işletilen Gaceta Oficial tarafından yayınlanan 215 sayılı Karara göre, ülkenin merkez bankasının kripto varlıklarla nasıl başa çıkılacağına dair yeni kurallar getirmeye hazır olduğunu bildirilmişti. Bu hamle, ilgili hizmetlerin ticari sağlayıcılarının faaliyet göstermek için bir lisans almaları gerektiği anlamına geliyordu.

Gerçek veya tüzel kişilerin sanal varlık hizmet sağlayıcıları olarak faaliyet gösterebilmeleri için Küba Merkez Bankası’ndan lisans talep etmeleri gerekmektedir.

BCC’ye göre:

“Küba Merkez Bankası, lisans talebini değerlendirirken, girişimin yasallığını, fırsatını ve sosyoekonomik çıkarlarını, projenin özelliklerini, başvuru sahiplerinin sorumluluklarını ve faaliyetteki deneyimlerini değerlendirir.”

Belgede ayrıca, bu lisans kapsamında faaliyet göstermeyen ancak buna mecbur kalan firmaların ada ülkesinin mevcut bankacılık ve finans düzenlemelerine göre para cezasına çarptırılacağı da belirtiliyor.

Şu anda, BCC, devlet kurumlarının, onayladığı durumlar dışında, işlemlerde sanal varlıkları kullanmamasını zorunlu kılmıştır. Aynı zamanda, mevcut durumda, karar Küba hükümetinin sanal varlık faaliyetlerine nasıl vergi uygulayacağını açıklamıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x