Yükleniyor...

Miami Bitcoin Konferansı’nın 1. Gün Konuları: Suç, Krugman ve BitLicense

25 Ocak 2014'te başlayan ve Miami, Florida'nın ev sahipliğini yaptığı North American Bitcoin Conference' a katılımlar oldukça fazlaydı.

aylor 1

25 Ocak 2014’te başlayan ve Miami, Florida’nın ev sahipliğini yaptığı North American Bitcoin Conference’ a katılımlar oldukça fazlaydı. Sempozyum, bu haftasonu Miami Beach Kongre Merkezi’nde yapıldı ve bu konferans bir çok insanı tek bir amaç için bir araya getirmişti: o da Bitcoin. Tüm konuşmalar sırasında bütün koltuklar doluydu ve herkes dikkatlice konuşulanları dinledi.

Öğle saatlerinde, sabah satış workshop ı için kurulmuş ikinci salonda, konuşmacıları herkesin dinleyebilmesi için dev ekranda konuşmalar canlı yayın olarak gösterildi.

Konferansın ilk gününde göze çarpanlar şunlar oldu:

Suçlar İşlenirken Nakit Para, Bitcoin’den Daha Fazla Kullanılıyor

Söylenene göre suç işlemek için para ödenmez. Fakat bildiğimiz gibi suçlular hala kanunları çiğnemek için para enstrümanını kullanmakta.

Medyanın, sürekli Bitcoin’in illegal işlerde kullanıldığı ve çoğu dolandırmanın Bitcoin üzerinden yapıldığını söylemesine rağmen, çoğu dolandırıcı hala nakit para kullanıyor.

Güney Carolina Eyaleti avukatı David Aylor, yaptığı “Bitcoin, Nakit Para’dan Daha mı Kirli?” adlı sunumunda, kriptopara birimlerinin oldukça fazla iyi yanı olduğunu, fakat kötü niyetli kişilerin, tüm yeni teknolojilerde yaptıkları gibi, bunda da dolandırıcılık ve hırsızlık gibi roller üstlenebileceğini söyledi.

Craigslist örneğini veren Aylor, bu sitede iyi ve kötü reklamların bulunduğu gibi, Bitcoin’in de iyi amaçlarla ve “kötü” amaçlarla kullanılabileceğini belirtti. Aylor, çoğu insanın ve medyanın betimlemesine göre “Bitcoin bir şeytan.” ifadesiyle de, Bitcoin’in kötü amaçlarla kullanılabileceği kanısını destekliyor.

aylor

Aylor, konuşmasında “Bitcoin’in sırlara dayalı bir dolandırıcılık endüstrisi olmasını istemiyoruz.” diyerek, Bitcoin’in başarısının önündeki engelin, güven problemi olduğunu söyledi.

ZipZap iş geliştirme başkanı Eric Benz, Bitcoin’in dahil olduğu bir çok iş olduğunu ve bu işler arttıkça da Bitcoin’le ilgili negatif yöndeki haberlerin olabileceğini söyledi. Çünkü Bitcoin, geniş kullanım alanına karşın, hala hükümetler tarafından kontrol altına alınabilmiş değil. Benz ayrıca Bitcoin ile ilgili düzenlemelerin akıllıca yapılmasının gerektiği ve inovasyonları engellememesi gerektiğini söyledi. ZipZap şirketi, kullanıcılara dünyanın her yerinden nakit para ile online işlem yapmalarını sağlıyor.

Bitcoin Fırsatları

Bitcoin konferansları, Bitcoin meraklıları ve yatırımcıları tarafından, konu hakkında tartışmaların değerlendirildiği ve Bitcoin potansiyelinin konuşulduğu mekanlar olmuştur. Bu konferanslara da katılım, Bitcoin’in yayılmasıyla daha da çok arttı.

MemoryDealers.com CEO’su ve melek yatırımcı Roger Ver, CrossPacific Capital ortağı Marc van der Chijs, SilkRoad Equity co-founderi Matthew Roszak ve  MintCombine kurucusu Rik Willard, Bitcoin girişimlerine yapılacak yatırımlarla ilgili fikirlerini öne sürdüler.

Yatırımcı Rik Willard, gelişen kriptopara birimleri ile yapılabileceklerin sınırsız olduğundan bahsetti. Roger Ver de aynı duyguları paylaştığını söyleyerek, Bitcoin’in meşru bir para birimi olabilme ihtimalinden bahsederek, bunun uluslararası bir gelişme olduğunu ve Bitcoin’in ayrım gözetmeksizin herkes tarafından kullanılabildiğini belirtti.

Liberty.me’nin kurucusu ekonomist Jeffery Tucker, konuşmasında, Paul Krugman’ın Bitcoin’e karşı pozitif olmamasının hiç bir önem arz etmediğini belirtti.

BitPay CEO’su Tony Gallippi, bu konferansın Miami’de yapılmasının çok büyük bir önem arz ettiğini ve Miami’nin Bitcoin gelişimi için çok önemli bir merkez olduğunu belirtti. Galippi, ayrıca TigerDirect’in Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başladığı haberine de değindi.

BitLicense ve Gelecek Hakkında

Bitcoin’in ülkeler tarafından meşru olarak kabul edilmemesi, Bitcoin üzerine kurulan bir çok şirketi etkileyeceğe benziyor.

Hive Wallet kurucusu Wandell Davis, GoCoin CEO’su ve kurucusu Steve Beauregard, ZeroBlock proje yöneticisi Dan Held, BTC Robot kurucusu Oleh Zadoretskyy ve Cryptsy CEO’su Paul Vernon panelistler arasındaydı.

startuppanel

Cryptsy CEO’su Paul Vernon, BitLicense ile ilgili düşüncelerini dile getirerek konuşmasına başladı. BitLicense fikrinin akıllıca olduğunu dile getirerek,  New York eyaletinin bu konudaki düzenlemelerinden bahsetti.

Paul Vernon, “BitLicense harika bir fikir, umarım tüm eyaletler bu uygulamayı yürürlüğe koyar.” dedi.

Roger Ver, Bitcoin Fiyatı ve Mining Hakkında Konuşuyor

Miami BTC konferansının ilk günü melek yatırımcı ve Bitcoin yandaşı olarak bildiğimiz Roger Ver oldu. Kendisine Bitcoin’in geleceği ve fiyatı ile ilgili soru sorulduğunda oldukça kendinden emin bir şekilde: “Bitcoin fiyatının bugünkinden daha fazla olacağı çok açık ve net.” cevabını verdi.

Konuşmasındaki en merak uyandırıcı konu ise Ver’in mining hakkındaki görüşleri oldu. Goger Ver, Bitcoin mining endüstrisinin 1 milyar dolar değerinde olduğunu ve gelecek yıl kabaca 1 milyon Bitcoin’in piyasaya sürüleceğini söyledi.

Ver konuşmasının sonunda, “Bitcoin’in yarattığı bu endüstrinin ne kadar büyük olacağını kimse tahmin edemez.” açıklamasında bulundu.

Miami Bitcoin Konferansı’nın 2. günündeki gelişmeleri merak ediyorsanız, Coinkolik.com‘ u takip etmeye devam edin.

Resimler, coindesk.com sitesinden alınmıştır.

Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x