Yükleniyor...

MK Payment CEO’su İbrahim Tarlığ ile Bitupcard’ı Konuştuk

Geçtiğimiz günlerde piyasaya giriş yapan ve Türkiye'deki Bitcoin satın alımını kolaylaştırmak için çözümler sunan Bitupcard ile ilgili yazımızı sizlerle paylaşmıştık.

mk payment ceou ibrahim tarlig ile bitupcard i konustuk

Geçtiğimiz günlerde piyasaya giriş yapan ve Türkiye’deki Bitcoin satın alımını kolaylaştırmak için çözümler sunan Bitupcard ile ilgili yazımızı sizlerle paylaşmıştık. Bitupcard’ı bit4coin ile ortaklık gerçekleştirerek piyasaya süren MK Payment CEO’su İbrahim Tarlığ ile Bitupcard hakkında merak edilenleri konuşma imkanı bulduk.

İbrahim bey merhaba,

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

MK Payment’ın Türkiye’deki faaliyetlerini daha önceden MangırKart ile görmüştük. Kredi kartı kullanımına alternatif olan ve internet üzerinden yapılan ödemelere güvenli bir çözüm getiren MangırKart, oyun sağlayıcılarla girdiği çalışmalar sonucu hızlı bir yükseliş kaydetmişti.

Şimdi ise MK Payment olarak “bit4coin” – bitcoin hediye kartları – ile gerçekleştirdiğiniz ortaklık sonucunda ise yeni bir ürün olan Bitupcard’ı piyasaya sürüyorsunuz.

Bu tür ürünlerin Türkiye’de kullanılması ve kullanıma teşvik edilmesi, Türkiye’deki gelişen Bitcoin ekosistemi kullanıcılarını da heyecanlandırıyor haliyle.

Röportajımıza sizi tanıyarak başlayalım, ne dersiniz? Biraz kendinizden bahseder misiniz…?

1b54017İbrahim Tarlig: Freie Universität Berlin ekonomi bölümü mezunuyum. Okulu bitirdikten sonra beş yıl danışmanlık şirketlerinde çalıştım. Daha sonra birkaç başarılı girişimimiz oldu. MangırKart ile online oyunlara yönelik ödeme hizmeti veriyoruz.

Aslında “Bitupcard”, MangırKart’ın Bitcoin ile entegre olmuş hâli diyebiliriz, öyle değil mi? Bitupcard, Bitcoin ile alışveriş yapmak isteyen kullanıcıların tercih edeceği bir ürün olacaktır. Peki Bitupcard’ın hikayesi nedir ve neden pivot ülke olarak Türkiye’yi seçtiniz? Türkiye’deki hedef kitlenizi tanımlayabilir misiniz?

İbrahim Tarlığ: İkisi de ön ödeme kartı. MangırKart sadece online oyunlarda kullanılıyor. Bitupcard ise sadece Bitcoin satın almakta kullanılıyor.

Bitcoin hikayesi herkes gibi bizi de heyecanlandırmıştı. Geçtiğimiz yılın sonunda birkaç iş görüşmesi için İstanbul’a gelmiştim. Bir kafede birer kahve ile arkadaşlarla günün yorgunluğunu atmaya çalışıyorduk. Nasıl olduğunu tam olarak hatırlamıyorum. Birden kendimizi Bitcoin tartışmasının içinde bulduk. Hep birlikte heyecanlı bir şekilde bunun teknolojik açıdan ve finans açısından nasıl bir devrim olduğunu tartışıyorduk. Tartışma geldi Türkiye’de ve dünyada Bitcoin edinmenin zorluklarında yoğunlaştı. Oradan, “Biz bu işi Türkiye’de yaparız.“ fikri doğdu ve harekete geçtik.

Altyapı çalışmaları, güvenli şirketlerle gerekli bağlantıları kurma çalışmaları biraz zaman aldı ve şimdi bu noktadayız. Her türlü ön ödeme kartı için gereken tecrübelerimiz, teknik altyapı ve insan kaynaklarımız, kısacası her türlü donanımımız var zaten. Bit4coin şirketi ile birikimlerimizi bir araya getirince de ortaya Bitupcard çıktı. Biliyorsunuz iş fikirlerinin çoğu dinlenme esnasında, kahve sohbetlerinde, rahat ortamlarda çıkar. Bitupcard iş fikri de bu şekilde çıktı.

Türkiye bu tür yeniliklere açık bir ülke. İnsanlarımızın teknoloji ile arası iyi. Hem Türkiye’de zaten MangırKart dolayısıyla bir faaliyetimiz var. Hedef kitlemiz yukarıda tarif etmeğe çalıştığımız insanımız, online alışveriş yapan ve Bitcoini yatırım aracı olarak gören herkes.

BitupcardBitupcard’ın diğer ödeme metodları karşısındaki avantajı ve sunduğu çözümü ne olarak görüyorsunuz?

İbrahim Tarlığ: Bizim yaptığımız bir şekilde, yatırım veya kullanım amaçlı Bitcoin sahibi olmak isteyenlere bunu kolaylaştırmak. Bitupcard sadece Bitcoin satınalmak isteyenler için bir çözüm. Başka bir kanala veya ürüne ödeme hizmeti vermiyor.

Kullanıcılar Bitupcard’ı nerelerde kullanabilirler ve nerelerden temin edebilirler?

İbrahim Tarlığ: Bitupcard sadece Bitcoin satınalmakta kullanılan bir ürün. Kullanıcılar ya da yatırım amacı ile Bitcoin almak isteyenler aldıkları 50, 100, 250 ve 500 TL değerindeki Bitupcard çeklerini “www.bitupcard.com” üzerinden Bitoine çevirebilir ve Bitcoin cüzdanlarına yükleyebilirler. Bitcoin cüzdanı olmayanlara Bitupcard web sayfasında nasıl cüzdan oluşturabilecekleri konusunda yardımcı oluyoruz.

Aynı şekilde Bitupcard web sayfasında satış noktalarının adreslerini geo kodları ile beraber veriyoruz. Şimdilik 30 offline satış noktası adresi var. Bunu hızlı bir şekilde 5000’e çıkarma hedefimiz var. Bitupcard online da satın alınabilir. Online satış kanallarını da genişleteceğiz.

Bitupcard için kur bilgileri hangi Bitcoin borsasını baz alıyor?

İbrahim Tarlığ: Referans olarak bitcoinaverage.com ‘daki kuru esas alıyoruz.

Türkiye’deki uygulama, ürününüzün performansını görmek açısından size bir görüş sağlayacaktır. Bundan sonraki planlarınız neler? Bitupcard’ı, uluslararası düzeydeki Bitcoin ile ödeme metodları arasında nasıl konumlandırıyorsunuz?

İbrahim Tarlığ: Bit4coin ile Bitupcard’ı başka ülkelerde de sunarak Bitcoin’in dünyada yayılmasına katkıda bulunmayı düşünüyoruz. Tabiki öncelikle şu anda faaliyet gösterdiğimiz Kuzey Afrika, Yakın doğu ve Avrupa’da yaygınlaştırmayı düşünüyoruz.

Daha önce de dediğimiz gibi; Bitupcard sadece Bitcoin almayı kolaylaştıran bir ön ödeme kartı. Konumu bu. Bizim işimiz Bitupcard’ı yaygınlaştırarak kolay güvenli Bitcoin satınalma imkanını mümkün olduğu kadar çok kişiye ulaştırmak.

Sorularımızı cevaplandırdığınız için teşekkürler.

İbrahim Tarlığ: Asıl ben teşekkür ederim.

Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz Bitcoin etkinliklerinde sizi de aramızda görmekten memnun oluruz.

İbrahim Tarlığ: Kısmetse…


Üyelik
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Koray
Koray
8 yıl önce

Aldıkları %6 tefeci komisyonundan bahsetmeyi unutmuşsunuz sanırım :) aklı başında kim %6 ödeyip bitcoin satın alır ki?

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x