Göz korkutucu gerçek gün yüzüne çıktı: Yüzde 95'i artık değersiz! •
Yükleniyor...

Göz korkutucu gerçek gün yüzüne çıktı: Yüzde 95’i artık değersiz!

NFT'lerle ilgili yapılan bir araştırma sonucu üzücü gerçeği gözler önüne serdi.

nft

NFT’lerle ilgili yapılan bir araştırma sonucu üzücü gerçeği gözler önüne serdi. Buna göre, yatırımcıların bugüne dek satın aldığı Non-Fungible Token’ların yüzde 95’i değersiz olarak kaydedildi.

Hüsrana uğratan NFT araştırması

Kripto platformu dappGambl’ın “Ölü NFT’ler: NFT Pazarının Gelişen Manzarası” adlı yakın tarihli bir raporunda, token’ların yüzde 95’inin bugün neredeyse değersiz olduğu belirtildi. Şirket, analiz edilen 73 bin 257 NFT koleksiyonundan 69 bin 795’inin piyasa değerinin artık sıfır Ether olduğunu tespit etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Başka bir deyişle, tahminen 23 milyon kişi tarafından satın alınan koleksiyonların yüzde 95’i, aslında hiçbir değeri olmayan JPG’lerin münhasır haklarına sahip olmuş oldu.

dappGambl’ın analizinde, “Bu ürkütücü gerçeklik, NFT alanını sık sık çevreleyen coşku üzerinde ayıltıcı bir kontrol görevi görmelidir.” Denildi. Ayrıca “Milyonlar satan dijital sanat eserleri ve bir gecede gelen başarı öyküleri arasında, piyasanın tuzaklar ve potansiyel kayıplarla dolu olduğu gerçeğini gözden kaçırmak kolaydır.” İfadeleri de kullanıldı.

NFT

Balon çabuk söndü

Öte yandan NFT token’ları iki yıl önce ilgi odağı haline gelmiş ve aranan bazı token’lar o dönemde milyonlarca dolara alıcı bulmuştu. Ancak ilgi önemli ölçüde azalınca fiyatlar hızla düşüşe geçti. Örneğin Temmuz ayında, Bored Ape Yacht Club koleksiyonunun taban fiyatı, Ekim 2021’den bu yana görülen en düşük seviye olan 30 ETH’nin (o sırada yaklaşık 58.700 dolar) altına inerek tarihi bir düşüş yaşadı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x