Yükleniyor...

Nijerya ve Blok Zinciri Projeleri

Nijerya'da Şubat 2019 tarihinde genel bir seçimler var.

nijeryada kripto para sesleri

Nijerya’da Şubat 2019 tarihinde genel bir seçimler var. Ülkenin muhalefet partisi başkan adayından ise ilginç bir iddia ortaya atıldı. Atiku Abubakar, politika alanında kullanılmak üzere kapsamlı bir blok zinciri projesine ihtiyaç olduğu belirtti.

Ülkenin Merkez Bankası ve düzenleyici kurumları ise kripto paralara karşı sert bir tutum sergiliyorlar. Ülkede borsaların faaliyet göstermesi bile oldukça zor. Bu sebeple ana muhalefet partisinden böyle bir çıkışın gelmesi oldukça sürpriz bir gelişme olarak karşılandı.

Nijerya’da 1999 ve 2007 yılları arasında başkan yardımcısı olarak görev yapan Atiku, ülkenin başına gelerek uyuşuk ve hareketsiz ekonomiyi canlandırmak adına çeşitli projeler yürütüyor. Ülkede 2016 yılında büyük bir durgunluk başlamış ve ekonomi %60’lara varan oranda küçülme yaşamıştı.

Nijerya’da ki Faaliyetler

Ülke, finansal anlamda oldukça gelenekçi bir tutum sergiliyor. Bankalar da kredi musluklarını kapatınca ülkede ki ekonomik hayat oldukça durgun hale geldi. Genel olarak nüfusun eğitim görmüş kesimi kripto paralara karşı ilgili. Düzenleyici kurumlar ise yatırımcıları ve halkı bu paralara karşı dikkatli olmaları konusunda sürekli uyarıyor.

Ülkede vali olarak görev yapan Godwin Emefiele, Bitcoin yatırımlarını kumar olarak tanımlamıştı. Bu olumsuzluklara rağmen, Nijerya Afrika’nın en iyi eşler arası şifreleme ekosistemlerinden birine sahip ve ülkede PundiX adı verilen bir kripto bazlı ödeme sistemi mevcut.

Atiku ise geleneksel tutumun dışında yenilikçi bir görüşe sahip. Diğer bir muhalif ise Muhammadu Buhari. Bu kişi daha önce askeri darbe yaparak ülkenin başına gelmiş ve 3 dönem üst üste ülkeyi yönetmişti. Atiku bu kişiye de söylemlerinde oldukça sert çıkışıyor çünkü Buhari de kripto paralara karşı oldukça soğuk.

Ati politikalarından şu şekilde bahsediyor: “21. yüzyıl oldukça hızlı ilerliyor. Ülke olarak buna ayak uydurmak zorundayız. Blok zinciri teknolojisini takip ediyorum ve ülkemiz bu teknoloji alanında projeler yürütmek zorunda.”

Atiku’nun gelmesi durumunda Nijerya kripto para başkenti olabilir. Yeni politikasında ise cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması durumunda ekonomiyi kalkındırmak için bu teknolojiyi kesin olarak kullanacağını açıkladı. Devlet kurumları ile blok zincirini entegre ederek daha hızlı ve şeffaf bir işleyiş planlıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner