Yükleniyor...

Ripple davası ileriye dönük düşünceleri ortaya çıkarıyor

Regülasyon tartışmaları kripto para piyasalarına yönelik gündemi şekillendirmeye devam ediyor.

Ripple Mamoru 1

Regülasyon tartışmaları kripto para piyasalarına yönelik gündemi şekillendirmeye devam ediyor. Özellikle Ripple davasının ardından bu tartışmaların hız kazandığı görülüyor.

Dünya genelindeki kripto para yatırımcıları piyasaların geleceğini etkilemesi muhtemel gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu kapsamda, regülasyon çalışmalarının ilgili konu başlıkları arasında öne çıktığı görülüyor. Geçtiğimiz ay ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para birimi XRP’ye yönelik açtığı davada, XRP’nin menkul kıymetler yasasını ihlal etmediği kararına varılmasıyla birlikte, piyasaların regülasyonlar noktasında yeni bir döneme girdiği konuşuluyor. Peki bu gelişmeler ekosistem için ne anlama geliyor?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Global kripto para borsası Mamoru Türkiye Ülke Müdürü Baran Yıldırım, dava kararının regülasyonlara yönelik muhtemel etkilerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Ripple’ın kısmi zaferi: Piyasalarda yeni dönem

Global kripto para borsası Mamoru Türkiye Ülke Müdürü Baran Yıldırım, Ripple davasıyla ilgili şunları söyledi;

Bitcoin’in devrimci nitelikleriyle ortaya çıktığı günden bu yana kripto para piyasalarının ciddi gelişim kaydettiğini görüyoruz. Öyle ki uzun bir süredir ilgili kamu kurumlarının sözcülerinin, piyasalardaki finans uzmanlarının ve yatırımcıların kripto paraların geleceğine yönelik senaryolarla ilgili beyanlarda bulunduğunu görüyoruz. Tabii ki bu söylemler, kripto paralara ilişkin kamuoyu oluşturmada da etkin bir rol oynuyor. Biz de Mamoru olarak iş süreçlerimiz sırasında bu söylemlerin kamuoyundaki karşılığını gözlemleme fırsatı buluyoruz.

Yıldırım, ayrıca, uzun süredir kripto piyasasının gündeminde yer alan Ripple davasının spekülasyonlara neden olduğunu aktardı. Yıldırım, yatırımcı tarafında bu dava nedeniyle endişelerin ortaya çıktığını belirtti. Geçtiğimiz ay dava ile ilgili alınan kararlara değinen Yıldırım, Ripple’ın federal menkul kıymetler yasasını ihlal etmediğinin belirtildiği olumlu mahkeme kararıyla farklı bir dönemin başlayabileceğini belirtti.

XRP‘nin statüsüne değinen Yıldırım, önümüzdeki dönemde dijital varlıkların sınıflandırılması ve düzenlenmesi konusunda davanın netlik sunabileceğini söyledi. Yıldırım‘a göre bu dava, kripto para birimleri için emsal oluşturabilir.

Son olarak Yıldırım, Ripple davasıyla ilgili şunları belirtti;

Sektörün gündemini meşgul eden davaların sonuçlanmasıyla birlikte ekosistemdeki paydaşların kafalarındaki bazı soru işaretleri de yanıt bulacaktır. Otoritelerin hukuki yaklaşımları, kamunun regülasyon konusundaki bakış açısı hakkında önemli ipuçları verecektir. Özellikle Ripple davasında yaşananların ardından, ekosistemdeki paydaşlar olarak otoritelerin regülasyonlar özelinde atacağı adımlarda daha olumlu bir yaklaşım görmeyi bekleyebiliriz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x