Yükleniyor...

Rusya, CBDC İçin İlk Tüketici Pilot Denemesini Başlatıyor

Rusya Merkez Bankası, 1 Nisan 2023’te ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için ilk tüketici pilot uygulamasını başlatmaya hazırlanıyor.

rusya dijital ruble

Rusya Merkez Bankası, 1 Nisan 2023’te ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için ilk tüketici pilot uygulamasını başlatmaya hazırlanıyor. 

Birinci Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, Rusya Merkez bankasının yakında 13 yerel banka ve birkaç tüccar ile birlikte ilk dijital ruble işlemlerini başlatacağını söyledi.

Skorobogatova, Ural Forum Cybersecurity in Finance’de şu ifadeleri kullandı: “Bireysel transferlerin yanı sıra ticaret ve hizmet kuruluşlarındaki ödemeleri içeren işlemlerle dijital ruble projesini 1 Nisan’da başlatmayı planlıyoruz.” Skarabogatova, pilot uygulamaya katılan bankaların dijital rubleyi test etmeye hazır olduklarını teknik olarak doğruladıklarını da sözlerine ekledi. 

“İşlemler Sınırlı Sayıda Müşteri İle Gerçekleştirilecek” 

Yetkili, yerel haber ajansı TASS’ın bildirdiğine göre, yaklaşan CBDC pilotunun Rusya’daki gerçek operasyonları ve gerçek tüketicileri içereceğini ancak belirli sayıda işlem ve müşteriyle sınırlı olacağını belirtti. 

Vali Yardımcısı, pilot uygulamaya bankaların seçilmiş müşterilerle gireceği için genel müşterilerin ilk aşamada pilota katılamayacağını açıkladı. Skorobogatova, ilk pilot aşamanın ardından Rusya Merkez Bankası’nın dijital rubleyi nasıl daha fazla ölçeklendireceğini belirlemeyi planladığını söyledi. 

Skorobogatova tarafından yapılan son duyuru, merkez bankasının resmi olarak Haziran 2022’de tanıttığı dijital ruble sunumuna yönelik yol haritasını içeriyor. Başlangıçta 2024 için planlanan tüketici CBDC pilotu, Rus merkez bankasının isteği doğrultusunda daha erkene taşındı. 

Haber, bazı Rus yetkililerin Rusya Merkez Bankası’nın sınır ötesi işlemleri hedefleyen potansiyel bir altın destekli tokeni değerlendirdiğini iddia ettiği sırada geldi. Rusya Merkez Bankası’nın ilk başkan yardımcısı Vladimir Chistyukhin, böyle bir altın tokenin Rusya’nın yeni ve cazip yatırım ürünü yaratmasına ve uluslararası uzlaşmada talep edilen bir ödeme yöntemi oluşturmasına yardımcı olacağına inanıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner