Yükleniyor...

Rusya ve İran Stablecoin Çıkarıyor! CBDC’ler Küresel Çapta Kabul Görmeye Başladı

Kripto para piyasası bugün yatay hareketler sergiliyor ve dünkü seviyelerini korumaya devam ediyor.

Kripto para piyasası bugün yatay hareketler sergiliyor ve dünkü seviyelerini korumaya devam ediyor. Lider kripto para Bitcoin 21 bin dolar seviyesinin biraz üzerinde fiyatlanırken Ethereum’da 1.500 dolar seviyesinin üzerinde bulunuyor. Bugün sizlerle birlikte İran ve Rusya’nın çıkarmayı planladığı kripto para birimini inceleyeceğiz.

Rusya ve İran Stablecoin Çıkarıyor

Rus haber ajansı Vedomosti, İran ve Rusya’nın dış ticarette bir ödeme yöntemi olarak hizmet edecek Basra Körfezi bölgesinin tokenini oluşturmak için harekete geçtiğini aktardı. Rusya Kripto ve Blok Zinciri Endüstrisi Birliği başkanı Alexander Brazhnikov da iki ülke arasında ortak kripto para çıkarma konusunda çalışmalara başlayacaklarını doğruladı. Brazhnikov’un aktardığı bilgilere göre ortaklaşa çıkarılacak olan bu varlık altınla desteklenen bir stablecoin şeklinde çıkarılacak. Söz konusu stablecoin, ABD doları, Rus rublesi ya da İran riyali gibi itibari para birimleri yerine sınır ötesi işlemleri etkinleştirmeyi amaçlıyor. Bununla birlikte uzlaşma sağlanması durumunda ilk ödemelerin serbest ticaret bölgesi olan Astrakhan’da başlaması planlanıyor. Duma meclisi ve Bilgi Teknolojileri Komite üyesi Anton Tkachev bu iş birliği için, bu yıl içerisinde gerçekleşecek kripto paraların resmi regülasyon çalışmalarının tamamlanmasının beklendiğini söyledi. 

Uzun yıllardır ABD ambargosu altında bulunan İran ve devam eden Rusya-Ukrayna savaşı sonrası çeşitli yaptırımları maruz kalan Rusya, bu ortaklık ile birlikte yaptırımlardan kurtulmayı planlıyor. 

Kripto Karşıtlığı Son mu Buluyor? 

İran ve Rusya, vatandaşlarına Bitcoin ve Tether gibi kripto paraların kullanımını yasaklayan ülkeler arasında yer alıyor. Aynı zamanda ise bu iki ülke, kriptoların dış ticarette benimsenmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Bilindiği üzere Rusya geçen sene kripto paraları tamamen yasaklamayı planlarken, bugün uluslararası ticarette kabul edebileceğini belirtiyor. 

Küresel CBDC Kabulü

İran ve Rusya’nın yanı sıra, diğer birçok ülke de Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni benimsemeye çalışıyor. Pasifik Okyanusunda bir ada ülkesi olan Palau Cumhuriyeti, Ripple ile iş birliği içinde ulusal bir stablecoin yaratmayı planlıyor. Bununla birlikte Avrupa Merkez Bankası’ da 2023’ün ikinci çeyreğinde dijital euro kullanımını onaylayan bir düzenleme önermeyi planlıyor. 

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri konusunda dünyada açık ara en ileri ülke olarak görülen Çin’de de bir ilk gerçekleşti. Yaklaşık üç yıldır dijital Yuan denemelerine devam eden ülkede varlık ilk kez menkul kıymet ticaretinde kullanıldı. 

Türkiye’nin de bu yıl içerisinde Dijital Türk Lirası ile ilgili çalışmalara başlaması bekleniyor. Araştırma süreci devam eden projenin ikinci faz pilot bulguları doğrultusunda Dijital Türk Lirası’nın ödemelerde kullanılmasına yönelik testler başlatılacak. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x