Yükleniyor...

SEC, Bir Bitcoin ETF Başvurusunu İncelemeye Aldı

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 11 Şubat'ta NYSE Arca’nın Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) için bir kural değişikliği teklifini incelemeye aldığını duyurdu.

SEC Bitcoin ETF 2

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 11 Şubat’ta NYSE Arca’nın Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) için bir kural değişikliği teklifini incelemeye aldığını duyurdu. SEC tarafından yapılan duyuruya göre, NYSE Arca Borsası, 28 Ocak’ta NYSE Arca Kuralı 8.201-E uyarınca Bitwise Bitcoin ETF Trust’ın hisselerini listelemek ve ticaret yapmak için kural değişikliği teklifini sundu ve inceleme başladı.

SEC’in Karar Vermek için 45 Günü Var

SEC’in ilanın yayınladığı günden itibaren 45 gün içinde teklifi onaylamak veya reddetmek için bir karar vermesi gerekiyor. SEC, teklifi incelemek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu düşünecek olursa inceleme süresini 90 güne kadar uzatabilir. Bunun için ise neden daha fazla zamana ihtiyacı olduğu konusunda açıklama yapması gerekecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

NYSE Arca ve Bitwise, Ocak ayında Bitcoin ETF’lerini piyasaya sürmeyi planladığını açıkladı. NYSE Arca’nın 2018’de bir hafta boyunca Bitcoin’le ilgili bir dizi ETF’yi başlatmasına izin verdiği bildirildi. Borsa, NYSE Arca’da listelenen hem boğa hem de vadeli işlem sözleşmelerine bağlı beş ayrı ETF’yi başlatmayı hedefliyor. ETF’ler Chicago Ticaret Borsası (CME) ve Chicago Board Options Borsası (CBOE) üzerindeki Bitcoin vadeli işlemlerinin fiyatıyla bağlantılı olacak.

Buna karşılık, kripto endeks fonu sağlayıcısı Bitwise Asset Management, 10 Ocak’ta ETF başvurusunda bulundu ve önerilen ETF Bitwise Bitcoin Total Return Index’i takip ediyor. Bitcoin ETF önerisi, endeks sağlayıcısının kripto para birimi borsalarında gerçekleşen Bitcoin fiyat işlemlerinden elde ettiği Bitcoin fiyatlarına göre hesaplanacak.

Ocak ayında SEC’in operasyonları ABD hükümetinin kapanmasından dolayı sınırlı kaldı. 23 Ocak’ta CBOE’nin BZX Hisse Senedi Borsası, finansal hizmetler şirketi SolidX ve yatırım şirketi VanEck tarafından önerilen Bitcoin ETF’si kural değişikliği talebi ile geri çekildi. Bir CBOE sözcüsü, Bitcoin ETF’sinin geri çekilmesinin nedeninin ABD hükümetinin kapalı olması olduğunu açıkladı. Nitekim ABD hükümetinin yeniden açılmasından sonra kural değişikliği ile Bitcoin ETF başvurusu yeniden yapıldı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x