Yükleniyor...

Senatör Warren, Kripto ve Kara Para Aklamaya Yöneldi

ABD Senatörü Elizabeth Warren, DeFi ve DAO'ları kapsayan iki partili bir Kara Para Aklamayı Önleme (AML) yasasını masaya koyacak.

abd senator warren

ABD Senatörü Elizabeth Warren, DeFi ve DAO’ları kapsayan iki partili bir Kara Para Aklamayı Önleme (AML) yasasını masaya koyacak.

Kripto paraların ilerleyen yolculuğunda, kötü senaryoların sonuçları da beraberinde ortaya çıkıyor. FTX iflası, kripto sektöründeki birçok sorunun çözülmesini ve düzenleyici netliğin kazanılmasını gerekli kıldı. Özellikle kripto ile kara para aklamaların ve dolandırıcılığın çoğalması da yasal süreçleri masaya aldı. Son olarak ABD Senatörü Elizabeth Warren, DeFi ve DAO konusunda yasal bir sürece odaklandı.

Senatör Warren, DeFi ve DAO Konusunda Dikkatli

Warren, 14 Şubat’ta Senato Bankacılık Komitesi’nin “Kripto Çöküşü” başlıklı oturumunda çeşitli açıklamalarda bulundu.

Kripto endüstrisindeki kara para aklama olaylarının çoğaldığına değinen Warren, ilk olarak 15 Aralık 2022’de sunduğu 2022 Dijital Varlık Kara Para Aklamayı Önleme Yasasını yeniden sunacağını belirtti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan senatör, şunları söyledi;

“Başka bir deyişle, DeFi için yasaya yazılmış dev bir boşluk istiyorlar, böylece bir uyuşturucu baronu veya bir terörist onlara bunu yapmaları için ödeme yaptığında para aklayabilirler.”

Yasal boşlukların ve süreçlerin yavaşlığının ortaya çıkardığı problemlere değinen Warren, yedi tasalık yasa tasarısının kabul edilmesi halinde Tornado Cash gibi girişimlerin görülemeyeceğini savundu. Senatörün tasarısı, gizliliğin yasa dışı kullanımını yasaklamaya yönelik olacak.

Ayrıca senatör, “büyük mali suçluların kriptoyu sevdiğini” ve kripto paranın “uluslararası uyuşturucu kaçakçıları için tercih edilen yöntem” olduğunu iddia etti.

Senatör, mevcut AML yasalarının “kripto endüstrisinin büyük bölümlerini kapsamadığını” belirterek, iki partili bir AML yasasını yakında sunacağının altını çizdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner