Yükleniyor...

Sosyal Medya Platformlarına Para Cezası!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, "Sosyal Medya Yasası" olarak bilinen düzenlemeye uymayan sosyal medya sitelerine ceza kesti.

Sosyal Medya Platformlarina Para Cezasi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, “Sosyal Medya Yasası” olarak bilinen düzenlemeye uymayan sosyal medya sitelerine ceza kesti. Bilindiği üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yeni düzenleme kapsamında, sosyal medya sitelerine “temsilci belirlemeleri” için süre tanımıştı. Bu sürede sona gelindi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Twitter, YouTube, WhatsApp, Instagram ve Facebook gibi sağlayıcılara, uyulması gereken bazı şartlar getiren bu düzenlemenin, temsilci belirlemeyle alakalı olarak verdiği süre tamamlandı. Türkiye’de bu sosyal medya platformlarına yaklaşık olarak günlük erişim 1 milyondan fazla. Tamamı yurt dışı kaynaklı. Bu nedenle de temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekiyor.

10 Milyon TL Ceza!

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, Youtube ve Tiktok gibi platformlara temsilci belirlemedikleri için 10 milyon TL ceza kesildiğini duyurdu.

Bakan Yardımcısı yaptığı açıklamalara bu cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde bu defa 30 milyon lira idari para cezası kesileceğini belirtti. Öte yandan sosyal ağ platformları, Türkiye’de temsilcilik açmak için ABD seçimlerinin bitmesini ve CHP tarafından Anayasa Mahkemesi’ne yapılan itiraz başvurusu sonucunu beklemek istedikleri ifade edildi.

Yasaya Uyulmazsa Neler Olacak? 

Yasaya uymayan sosyal ağ platformlarına sırasıyla aşağıda yer alan cezalar uygulanacak:

  • Kasım 2020: 10 milyon TL para cezası
  • Aralık 2020: 30 milyon TL para cezası
  • Ocak 2021: Reklam yasağı cezası
  • Nisan 2021: Bant genişliğini %50 düşürme
  • Mayıs 2021: Bant genişliğini %90 oranında düşürme

sosyal medya 9730

Sosyal medya platformları eğer 5 ay sonra dahi temsilcilik belirlemeye kabul ederlerse kendilerine kesilen cezaların %75’i affedilecek, uygulanan yasaklar kalkacak.

İstenilen Şartlar Nedir?

Yasa gereği sosyal medya platformlarından talep edilenler şunlar:

  • Türkçe yapılan başvuruların Türkçe olarak cevaplanması.
  • Kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlalinde başvurulara sosyal ağ sağlayıcı tarafından 48 saat içinde cevap verilmesi.
  • Sosyal ağ sağlayıcıların, kişi başvurularına ilişkin 6 ayda bir rapor yayınlaması.
  • Mahkeme kararına rağmen, 24 saat içinde hukuka aykırı içerikleri silmeyen sosyal ağlar, doğacak zarardan sorumlu olacaktır.
  • Sosyal ağ sağlayıcılar, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırma yönünde gerekli tedbirleri alacaktır.

Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x